Kapat
Teknoloji 246 0

ABD’de Fabrikalar Robotlaşıyor!


Teknolojik gelişmelerin sanayi alanına da yansımasıyla, zaman içinde insana duyulan iş gücü ihtiyacının yok olacağı düşünülüyor. Zira ABD’de yapılan bir araştırma, fabrikalarda kullanılmaya başlanan robotların bir süre sonra insanların yerini alacağını gösterdi.


Robotlara Yönelim Var!
Gelişen teknoloji gün geçtikçe hayatımızın her alanında kendini göstermeye devam ediyor. Ciddi seviyelere ulaşan robot teknolojisindeki gelişmeler de, yakın zamanda robotların da hayatımızın bir parçası olacağının sinyallerini veriyor. Uzak Doğu ülkelerinde ve ABD’deki üretim fabrikalarında kullanılmaya başlanan makine ve robot teknolojisindeki artış ise, şimdiden üst seviyelere ulaşmış durumda. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar ise, fabrikalarda insan gücü yerine robot kulanım oranının daha da artacağına, bu sebeple konya escort gücüne ödenen ücretlerde azalma yaşanacağına ve işsizlik oranının artacağına işaret ediyor. Konu üzerinde çalışan ABD’li Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu isimli bir düşünce kuruluşu da tamamladığı bir araştırma sonucunda benzer sonuçlara ulaştı.

Fabrika üretiminde insan gücü yerine otomasyon teknolojisinin gelişmesiyle birlikte istihdam kaybı ve maaşlarda azalama gibi problemlerin yaşanacağı sonucuna ulaşan kuruluşun düşünceleri Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından yapılan çalışmalarla da desteklendi. MIT tarafından yapılan araştırmada ABD’de 1990 – 2007 yılları arasındaki istihdam ve ücret istatistikleri değerlendirildi ve bu zaman aralığında fabrikalara yerleştiren her bir robot için 6,2 kişinin işten çıkarıldığı anlaşıldı. Büyük sanayi kuruluşlarında ise, bin kişilik iş gücüne tekabül eden makinelerin kullanıldığı tespit eden araştırmacılar, bu durumun ücretlerde yüzde 0,25 ila 0,5’lik bir düşüşe neden olduğunu ortaya çıkardılar. Yapılan araştırma ayrıca, en fazla istihdam kaybının operatörler, montaj hattı işçileri, makinistler ve mavi yaka grubunda yaşandığını gösterdi.

Can Kurtulmuş {Can Kurtulmuş}