AMD Ryzen dizüstü işlemci ailesinin detayları belli oldu

AMD Ryzen dizüstü işlemci ailesinin detayları belli oldu

İşlemci pazarına Ryzen ailesiyle ile büyük bir geri dönüş yapan AMD, kısa süre önce beklenen dizüstü modellerini de tanıttı. Bu yeni işlemciler direkt olarak ultra ince dizüstülere özel.

Ryzen ailesini şimdiye kadar masaüstüne özel bırakan AMD, artık dizüstü pazarına da oynuyor. Şirket  başlangıcı ise 5 2500U ve 7 2700U modelleriyle yapıyor. Süper ince dizüstüler için hazırlanan işlemciler, ortak olarak yerleşik Vegagrafik işlemcisiyle geliyor. Tanıtılan modellerden dört çekirdekli “5 2500U”, 2.0 GHz temel çalışma hızını 3.6 GHz seviyesine çıkartabiliyor. 1100 MHz hızında çalışan sekiz adet Vega çekirdeği üzerine kurulan işlemci, dikkat çekmeyi başarıyor. Daha güçlü diğer versiyon “7 2700U” ise 2.2 GHz temel çalışma hızını 3.8 GHz seviyesine çekebiliyor. Bu işlemci ise 1300 MHz hızında çalışan sekiz adet Vega çekirdeği üzerine kuruluyor.

AMD, Ryzen gücünü dizüstü bilgisayarlara getirdi

Yeni modellerin şirketin satışa sunduğu bir önceki jenerasyon işlemcilerden yüzde 200 daha güçlü olduğu belirtiliyor. Grafik tarafında da tam yüzde 128‘lik bir artış getiren 5 2500U ve 7 2700U, düşük güç tüketim değerleriyle de dizüstülerin kullanım zamanlarını arttırmayı hedefliyor. Önümüzdeki dönemde HP, Acer ve Lenovo‘nun yeni işlemcilere sahip dizüstü bilgisayarlarını satışa sunacağı belirtilirken, bu alanda Intel ile rekabetin artması ise elbette kullanıcılara yarıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır