Amerika Birleşik Devletlerinde Koronavirüsün Ardından Şimdi de Veba Hadisesi Görülmeye Başladı

Amerika Birleşik Devletlerinde Koronavirüsün Ardından Şimdi de Veba Hadisesi Görülmeye Başladı

Dünya genelinde 14 milyondan fazla şahsa bulaşan, 600 binden fazla insanın yaşamını kaybetmesine neden olan koronavirüs en ağır darbeyi Amerika Birleşik Devletlerine vuruyor. John Hopkins Üniversitesi bilgilerine göre ülkede 3,6 milyondan fazla hadise, 139 binden fazla can kaybı bulunuyor.

Ayrıca koronavirüsün ilerleyişi mevzusunda ülkedeki vaziyetler pek de iyiye gidiyor gibi gözükmüyor. Geçtiğimiz gün 77 binden fazla yeni hadise tespiti konularak rekor kırıldı. Natürel bir yandan koronavirüsle çaba ediliyor olması, farklı hastalıkların da tekerrür boy göstermediği anlamına gelmiyor.

Bir adamda vebaya tesadüfüldü

veba

Amerika Birleşik Devletlerinin Colorado eyaletindeki bir adamın vebaya tutulduğu bulundu. The Denver Post’tan aktarılan habere göre 2015 senesinden bu yana Amerika Birleşik Devletlerinde görülen ilk veba hadisesi oldu. Adamın, barbar bir sincaba temas ettiği iddia edildi.

Colorado Millet Sıhhati ve Etraf Dairesi’nden Baytar Dr. Jennifer House, “Veba hadiselerinin büyük bir çoğunluğunu yaz ayları sırasında görüyoruz. Hastalık, sene süresince sürüngenlerde görülüyor ve bazen değişik barbar hayat cinslerine atlamasının yanı gizeme evcilleştirilmiş kedi ve köpeklere de bulaşabiliyor” ifadelerini kullandı.

veba

Veba bulaşan adam, hastalığa karşı faydalılığı ispatlanmış antibiyotikler verilerek iyileştirildi. Son 20 sene içerisinde Colorado’daki bir hayli insanın yanı gizeme hem barbar hem evcil bir hayli hayvanda da veba görüldü. Hastalığın, bölgedeki kemirgen popülasyonu tarafından taşındığına inanılıyor.

İnsanlık tarihinde farklı yarıyıllarda görülen veba, Orta Çağ yarıyılında Avrupa popülasyonunun üçte birinin yaşamını kaybetmesine neden oluyor. Bulaşıcı ve öldürücü olan veba, günümüzde çağdaş antibiyotiklerle rehabilitasyon edilebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır