Analistler, Deniz Likenlerinden Elde Edilen Jel ile Optik Lif Üretti

Analistler, Deniz Likenlerinden Elde Edilen Jel ile Optik Lif Üretti

Brezilya’daki Campinas Üniversitesi’nde UNICAMP, agardan yapılma bir optik lif üretildi. Bu; yenebiliyor, biyo geçimli ve toprakta çözünebiliyor. Ayrıca beden yapısı görüntülemede, fototerapi ya da optogenetikteki bölgesel ışık gönderiminde ve bölgesel ilaç tesliminde kullanılabiliyor.

Bir öbür olası kullanım alanı ise emin uzuvlardaki mikroorganizmaların tespiti. Bu kullanım biçiminde sondaj, işlevini yerine getirdikten sonra beden tarafından tamamen soğurulabiliyor.

Optik lif

optik lif

Optik lif imali için kullanılan ve ayrıca agar agar olarak da öğrenilen agar, deniz likenlerinden elde edilen bir natürel jelatin. Bileşenleri; iki polisakkarit, agaroz ve ‘agaropectin’ karışımından oluşuyor. Projeye liderlik eden Eric Fujiwara, mevzuyla alakalı şunları söyledi:

“Optik lifimiz, harici 2,5 mm çaplı ve katı çekirdeğinin çevresindeki altı adet 0,5 mm hava delikli bir agar silindiri. Agar çekirdeğinin indeksindeki kırılmalar ve hava delikleri arasındaki fark nedeniyle ışık hudutlandırılıyor.”

deniz yosunu

Fujiwara, lifin nasıl oluşturulduğunu ise şöyle anlatıyor: “Lifi oluşturmak için besinlerde kullanılabilir agarı, altı ana dingil çevresine uzunlamasına yerleştirilmiş 6 dâhili çubukla beraber kalıba döktük. Jel, uygun alanları doldurabilmek için kendisini dağıttı. Soğuduktan sonra çubuklar hava deliklerinden çıkarıldı. Katılaştırılmış dalga rehberi, kalıptan vazgeçildi. Kırılma indeksi ve lifin geometrisi, agar çözeltisinin ve kalıp tasarımının bileşenlerinin çeşitlendirilmesiyle uyarlanabildi.”

Analistler, lifi, hava ve sudan etanol konut asetona kadar değişik etraflarda test etti ve bağlama duyarlı olduğu neticesine vardı. Bir öbür umut taahhüt eden uygulama alanı ise optik sensör ve mikroorganizmalar için yetiştirme etrafı olarak eşzamanlı biçimde kullanılabilmesi oldu. Fujiwara, “Bu vaziyette dalga rehberi, zorunlu yiyecekleri kapsayan çözülebilir misal üniteyi olarak planlanabilir” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır