Kapat
Teknoloji 1.665 0

Android Cihazları Bekleyen Büyük Tehlike


Rusya Merkezli bir güvenlik şirketi olarak dünya genelinde hizmetlerine devam eden Kaspersky Lab şirketi, Android işletim sistemi kullanımı sağlanmakta olan elektronik cihazlarda ‘Svpeng’ ismi verilen, banka kartlarıyla alakalı olarak verileri çalarak kayıplara karışılmasını sağlayan yeni bir virüs tespit edildiğini bildirdi.


Alanında uzman kişiler, cihaz yazılımlarını güncel bir şekilde olmasının bu zararlı yazılımdan korunmak adına bir iş yaramadığı telkinlerini yaptı. Kaspersky Lab araştırmacıları, sahte Flash oynatıcısı olarak sektörde ismini duyuran Svpeng’in genel olarak engelli kullanıcılara destek olmak hedefiyle kurgulanmış kullanıcı arayüzü iyileştirmeleri beklenmedik sonuçların çıkmasına yönelik olarak kullanarak uygulamalarda yazılan metinlerin içine girebildiğini ve ayrıca ek bir takım hakları kendisinde toplayabildiği bilgilendirmesini yaptı.

Ortaya çıkan en göz alıcı tehdit ise banka uygulamaları kullanımı sağlarken kendiliğinden ekran görüntülerini kopyalayıp içinde barındırması ve bu alınan bilgilerin daha sonra kötü niyetli şahıslar tarafından kullanılabiliyor durumda olması.  Svpeng yüklenmiş olduğu zaman, program erişilebilirlik hizmetlerini kullanmak adına bir girişimde bulunuyor ve buna onay verildiği takdirde yönetici hakları elde edip cihazdaki varsayılan SMS uygulaması haline bürünüyor.

Mesut Kengir {Mesut Kengir}