Annelerin yüzde 70’i her gün mobil oyun oynuyor

Annelerin yüzde 70’i her gün mobil oyun oynuyor

Anneler arasında en popüler oyunlar; bilgi oyunları, puzzle’lar ve strateji oyunları

AdColony’nin Nielsen partnerliğinde gerçekleştirdiği “Türkiye’de Annelerin Mobil Oyunlarla İlişkisi” araştırması neticelerine göre; annelerin %70’inden daha aşırısı her gün mobil oyunlar oynuyor. 18-35 yaş arası genç annelerde bu oran yüzde 80’e kadar çıkıyor. Anneler arasında en popüler oyunlar; bilgi oyunları, puzzle’lar ve strateji oyunları. Reyin oynarken annelerin en çok seçim ettiği teknolojik aygıt ise %96’lık oranla uslu telefonlar.

Mobil oyunlar deyince ilk olarak gençler ve çocuklar akla geliyor. Hatta çoğu zaman annelerin telefonları çocuklara verdikleri ve onların reyin oynadıkları söylense de AdColony’nin Nielsen partnerliğinde gerçekleştirdiği “Türkiye’de Annelerin Mobil Oyunlarla İlişkisi” araştırması anneler hakkında öğrenmediğimiz tertemiz bilgiler ortaya koydu. Araştırma neticesine göre anneler de en az çocuklar kadar oyunlara meraklı ve fırsat buldukça etkin olarak mobil reyin oynuyorlar.
Türkiye’de Mobil Oyunlar araştırmasının ikinci ayağı olan “Türkiye’de Annelerin Mobil Oyunlarla İlişkisi” araştırması ile “Anneler” özelinde daha evvel eşi görülmemiş datalar elde edildi. Araştırma, 3 Büyük şehirde temsiliyeti yüksek bir örneklem grubuyla hakikatleştirildi.

En az tanıdığımız mobil oyuncular: “Anneler”

AdColony Türkiye olarak geçtiğimiz aylarda Nielsen partnerliğinde Türkiye’de eşine tesadüfülmemiş bir “mobil reyin araştırması” yaşama geçirerek eşsiz datalar elde ettiklerini belirten AdColony CEO’su Volkan Biçer “Genel çerçeveyi görebildikten sonra mobil oyunlara dair usumuzu kurcalayan öbür suallere de yavaş yavaş yanıtlar bulabilmek ismine daha spesifik gruplar özelinde çalışmalarımıza Nielsen’le beraber devam ettik” dedi.

“Türkiye’de Mobil Reyin ve Oyuncular” araştırmasının ikinci düzeyinde annelere odaklandıklarına dikkat sürükleyen Biçer, şöyle devam etti:

“Annelerin uslu makinelerinde reyin oynayanların yalnızca çocuklar olmadığını, annelerin nasıl oyunlar beğendiğini, ne zamanlarda reyin oynamayı seçim ettiğini ve daha bir çok datayı bize sunan bu araştırma ile mobil oyuncular arasında belki de en az tanıdıklarımızdan biri olan anneleri daha iyi kavrayabilme ihtimali tutmuş olduk.”

 

Her gün mobil reyin oynayan anneler çoğunlukta

Annelerin mobil oyunlarla ilişkisinin araştırıldığı araştırmaya katılan annelerin %70’inden daha aşırısı her gün mobil oyunlar oynadıklarını dile getirdi. Özellikle 18-35 yaş arası genç anneler grubunda bu oran %80’e yanaştı. Araştırmada haftada bir gün reyin oynadığını söyleyen annelerin oranı ise %17,5 oldu.
Annelerin gözdesi bilgi oyunları

Mobil reyin oynama mevzusunda annelerin büyük çoğunluğunun oldukça etkin olduğunun ortaya çıktığı araştırmada annelerin neler oynadığına bakıldığında ise; %52,5 oranla bilgi oyunları ilk sırada, %33,8’le puzzle’lar 2. sırada ve %33 oranla strateji oyunları 3. sırada yer aldı. Araştırma neticelerine göre; ilk 3 kategoriyi sırasıyla okey, tavla gibi masa oyunları ve serüven aksiyon oyunları takip etti.

Uslu telefonlar sarih ara önde

Mobil oyunlara oldukça ilgi duyan annelerin en çok seçim ettiği teknolojik aygıtlarda sahiplik vaziyetine bakıldığında %99,8’lik oranla uslu telefonlar sarih ara birinci oldu. Anneler arasında en popüler teknolojik aygıtın uslu telefonlar olduğunun tanımlandığı araştırmada seçim edilen öbür teknolojik makinelerin ise %57,8 oranla masaüstü/dizüstü bilgisayarlar, %31 kullanım oranı ile tablet aygıtlar olduğu ortaya konuldu.

Uslu telefona sahip olma oranının neredeyse %100 yanaştığı araştırmada anneleremobil oyunları oynadıkları aygıtlar sorulduğunda ilk sırada yeniden uslu telefonlar yer aldı. Annelerin %96’sı uslu telefonlarından etkin olarak reyin oynadıklarını dile getirirken, tablet makinelerinden mobil reyin oynadıklarını söyleyene annelerin oranı %24 oldu.
Araştırmada annelere mobil reyin oynarken aynı zamanda neler yaptıkları, hangi zamanlarda reyin oynamayı seçim ettikleri de soruldu. Araştırmaya katılan anneler, mobil oyunları azami oranla konutta dinlenirken, rahat oldukları zamanlarda oynamayı seçim ettiğini ifade etti. Araştırma neticelerine göre; anneler en çok konutta dinlenirken, müzik dinlerken, televizyon izlerken ve yemek yaparken mobil reyin oynamayı seçim ediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır