Apple, Çin Mağazasındaki Binlerce Mobil Uygulamayı Kaldırıyor

Apple, Çin Mağazasındaki Binlerce Mobil Uygulamayı Kaldırıyor

Bu senenin başlarında Apple, tüm lisanssız uygulamaları App Store’dan kaldırmak emeliyle bir karar almıştı. Alınan karar hakkında tüm uygulama geliştiricilerini ve yayıncıları bilgilendiren firma, geliştiricilere lisans numaralarını yollamaları için 31 Temmuz’a kadar müddet tanımıştı.

Bu kapsamda Cupertinolu teknoloji devi, bu ayın başlarında bir haftada 2.500’den fazla mobil uygulamayı Çin App Store’undan kaldırmıştı. Sensor Tower’ın bildirdiğine göre Apple’ın temmuz ayının ilk haftasında uygulama mağazasında yaptığı bu paklikten etkilenenler arasında Zynga ve Supercell gibi sektörün dev adlarına ait oyunlar da yer alıyordu.

Apple, bugün haysiyetiyle toplamda 29.800 uygulamayı App Store Çin’den kaldırdı:

Apple

Araştırma firmayı Qimai’nin aktardığı son bilgilere göre bu ayın başlarında uygulama pakliğine başlayan Apple, bugün haysiyetiyle 26.000’den aşırısı reyin olmak üzere toplamda 29.800 uygulamayı Çin App Store’undan kaldırdı.

Apple, App Store Çin üzerinden oldukça büyük ölçülerde kazanç elde ediyor. Bu noktada Sensor Tower tarafından paylaşılan bir rapora göre 2019 senesinde firma, App Store Çin üzerinden 12,6 milyar dolardan fazla hasılat sağlamıştı. Buna karşın Apple’ın elde ettiği bu teftişsiz kazanç, güvenlik ve saklılık gibi bazı meseleleri de birliktesi getiriyor.

Bu nedenle firma geçtiğimiz senelerde de App Store Çin’deki bir hayli uygulamayı kaldırmış, mazeret olarak ise “Apple’ın uygulama aktüellemeleriyle alakalı kaidelerini ihlal ediyorlardı” ifadelerini kullanmıştı. Bununla beraber Apple’ın sene sonuna kadar binlerce uygulamayı daha App Store Çin’den kaldırması bekleniyor.

Niko Partners bilgilerine göre Haziran 2020 haysiyetiyle App Store Çin’de yer alan en iyi 100 uygulamadan 97’sinin legal bir lisans numarası bulunuyor. Bu nedenle kaldırılan uygulamaların Apple’ın kazançları üzerindeki tesirinin hudutlu olması bekleniyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır