Arda Kutsal’ın da yatırımcısı olduğu Rigetti Computing, 79 milyon dolar yatırım aldı

Arda Kutsal’ın da yatırımcısı olduğu Rigetti Computing, 79 milyon dolar yatırım aldı

Entegre kuantum bilişim sistemlerinin önde gelen sağlayıcılarından Rigetti Computing, Bessemer Venture Partners liderliğinde hakikatleşen C tezsi yatırım turunda 79 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna Franklin Templeton, Alumni Ventures Group, DCVC, EDBI, Morpheus Ventures ve Northgate Capital katılım gösterdi. 

Yatırım turuyla beraber Bessemer’den Tomer Diari ve Veritas Software’in daha önceki CEO’su Mark Leslie, Rigetti Computing’in idare heyetinde yerini alacağını duyurdu. 

Rigetti’nin aldığı yatırımlar

Kuantum bilgisayar pazarında IBM, Microsoft ve D-Wave ile rekabet eden Rigetti’nin, Chad Rigetti tarafından 2013 senesinde kurulduğunu andırdıralım. 

Rigetti, Seri A turunda Andreessen Horowitz liderliğinde 24 milyon dolar, Seri B yatırım turunda ise Vy Capital liderliğinde 40 milyon dolar yatırım almıştı. . Bu yatırımlar sonrasında Andreessen Horowitz’ten Vijay Pande Rigetti Computing’in idare heyetine katılırken Y Combinator’dan Continuity Fund, Data Collective, FF Science, AME Cloud Ventures, Morado Ventures, ve WTI gibi yatırımcılar da Rigetti Computing’in yatırımcı olarak desteklemişti.

Seri A’da Sutter Hill Ventures, Susa Ventures, Streamlined Ventures, Lux Capital ve Bloomberg Beta gibi müessesesel yatırımcıları da arda alan teşebbüs, 2017 senesinde aldığı  yatırım meblağını 69,2 milyon dolara taşımıştı.

Bu noktada Felicis Ventures, Webrazzi’nin kurucusu ve CEO’su Arda Kutsal ile İninal’ın ve Colendi’nin kurucusu Bülent Tekmen‘in de Rigetti Computing’e erken düzeyde yatırım yaptığını belirtmekte fayda var.

Riggetti Computing’in ürettiği mahsul ve çözümler

Rigetti Computing, geçtiğimiz senenin Aralık ayında kuantum bilgisayarlarının, Amazon Web Services mahsulü olan Amazon Braket aracılığıyla kullanıcılara açtı. 

Böylece Amazon Braket servisinin kullanıcıları Rigetti’nin 32-bitlik süper-geçirgen yonga teknolojisine katlanan kuantum harekâtçılarından yararlanmaya başladı. Özellikle AWS’de bilimsel veya endüstriyel uygulamalar kullanan kuruluşların, kuantum maharetlerini mevcut uygulama mimarilerine entegre edebildiklerini söyleyelim.

Hatta şimdiye kadar, hem karışık sistemlerdeki uygulamaları geliştirmek ve optimize etmek hem de 120 milyondan fazla programı çalıştırmak için Rigetti’nin sistemlerinden faydalanıldı. Rigetti’nin uygulama geliştirme takımı finans, sigorta, eczacılık, korunma ve enerji alanlarında sanayi lideri kuruluşlar için üretmeye devam ediyor. Takım, simülasyon, optimizasyon ve makine bilmeye odaklı özel yazılım çözümleri geliştirmek için kuantum teçhizat platformlarında çalışıyor. 

Rigetti Computing neleri kastediyor? 

Rigetti’nin kurucusu ve CEO’su Chad Rigetti, yaptığı söylemede bu yeni yatırım ile beraber pazara kuantum avantajı kazandırmaya bir adım daha tuttuklarını söyledi. Rigetti söylemesinde şu ifadeleri kullandı: 

İşletme, çift doğrultulu olarak; ölçeklenebilir, kusur düzenleyen kuantum bilgisayarları oluşturmaya ve mevcut sistemlere bulut üzerinden yüksek performanslı ulaşımı desteklemeye odaklanıyor. Rigetti, pratik uygulamalar için planlanmış değişik bir hibrit bilgi harekât ulaşım modeli sunuyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır