Art yarın formatında öykü uygulaması Radish, 63.2 milyon dolar yatırım aldı

Art yarın formatında öykü uygulaması Radish, 63.2 milyon dolar yatırım aldı

Art yarın formatında öykü uygulaması Radish, Softbank ve Kakao’dan 63.2 milyon dolar yatırım aldı. Romanları tıpkı dizi gibi ufak kısımlar halinde yayınlayan Radish, daha evvel 5 milyon dolar yatırım almıştı.

SoftBank Ventures Asia ve internet romanları yayınlayan Kakao Pages’tan yatırım alan Radish, ABD’de gelişmesini devam ettirmeyi tasarlıyor. Şimdiye kadar yayıncılık dünyasını dijitale taşımayı kasteden Wattpad gibi pek çok teşebbüs ile karşılaştık Ancak Radish’in içerik yaklaşımı ve sunduğu kullanıcı tecrübeyi rakipleri arasında öne çıkmasını sağlıyor. 

Radish kullanıcılara neler sunuyor? 

Platformda romantik komediden fobiye, ilk gençlik’e kadar pek çok değişik cinste içerikle karşılaşmanız olası. Uygulamanın tasarımı, alaka çekici görselleri ve kolay arayüzü ile dikkat sürüklüyor. Alakanızı sürükleyen öykünün üstüne basarak, özetini basitçe okuyabiliyorsunuz. 

Öyküyü okumaya başladığınızda ise kısımlar arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Şayet fiyatsız versiyondan yararlanıyorsanız, öyküye göre her 24 saate bir ya da her saat başı yeni bir kısım okuyabiliyorsunuz. Bunun yanı gizeme uygulama içinde size belirlenen sanal paralar ile öykü satın alabildiğinizi de belirtelim. Bu sanal paraları 30 sent karşılığında satın almanız da olası. Bir sonraki kısma erişme coşkusuna sahip kullanıcılar, yaptıkları ufak ödemelerle uygulamanın kazancına ciddi bir katkıda bulunuyor. 

Uygulamada sunulan takvim özelliğinde, öykülerin yeni kısımlarının hangi tarihlerde yayınlanabileceğini görebiliyorsunuz. Kullanıcılar, öyküler hakkında yorum vazgeçme serbestliğine de sahip. Radish okuyucularının büyük bir kısmını ABD’deki bayanlar oluşturuyor. 

Radish Originals

2017’de kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler ile ilerleyen Radish, geçtiğimiz sene Netflix gibi galibiyetli içerik platformlarının yolundan gitmeyi seçim etti. Radish Originals programını duyuran teşebbüs, yazarlardan oluşan bir takım kurdu. Böylece daha fazla içerik üreten teşebbüs, içerik niteliğini de yukarıya taşıyor. 

Radish’in kurucusu ve CEO’su Seungyoon Lee, yaptığı söylemede Netflix’in yanı gizeme Kore, Çin ve Japonya’daki kurgu içerik platformlarından da esin aldığını belirtiyor. Lee’nin Asya’daki platformlardan aldığı özelliklerden biri, Öykülerin sıkça aktüellemesi. Misalin inanılmaz/romantik cinsindeki “Torn Between Alphas” bir sene içinde toplam 10 sezon yayınladı. Üstelik roman diyebileceğimiz bu içeriğin her bir sezonunda 50’den fazla kısım yer alıyor. Özellikle son sezonlarda 100’den fazla kısma yer veren içerik, günde birden fazla kısım yayınlıyor. 

TV’nin galibiyetli iş modellerini bu gizeme dışı uygulamada kullanmayı seçim eden Lee, Emmy mükâfatlı yazarlarla çalışmayı ilgisizlik etmiyor. Ayrıca işletme, sunduğu A/B testleri ile okuyuculara aynı kısmın değişik versiyonlarını da sunuyor. Bu sayede okuyucular öykülerin gideceği güzergahı kendi zevklerine göre tanımlayabiliyor. 

Bu özellik sayesinde Radish geçtiğimiz sene beklediği kırılma noktasını yaşıyor. İşletmenin en popüler öyküsü 50 milyon okumaya erişerek 4 milyon dolardan fazla kazanç getiriyor. Radish aldığı yatırımla beraber içerik yapımını süratlendirmeyi ve performans odaklı dijital pazarlamaya ağırlık vermeyi tasarlıyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır