Avrupa Polisi, Binlerce Kabahatlinin Parolalı Telefonlarına Girmeyi Muvaffak Oldu

Avrupa Polisi, Binlerce Kabahatlinin Parolalı Telefonlarına Girmeyi Muvaffak Oldu

Kabahatle alakalı şahısların kullandıkları, daha az göz önünde olan ve daha sıkı korunan bazı platformlar bulunuyor. Ayrıca bazı platformlar da sundukları tehlikesiz hizmetlerle kabahatlilerin dikkatine sürükleyebiliyor. 

Bu platformlar arasında yer alan Encrochat, binlerce kabahatli ve uyuşturucu taciri tarafından kullanılıyordu. Muhtelif Avrupa ülkelerinden polislerin ve kolluk güçlerinin çalışması neticesinde platformun parolaları çözüldü.

En büyük işlemlerden biri

hacker

Sisteme zaferle sızılmasının ardından Avrupa polisleri takribî surat milyon parolalı iletiye erişmeyi muvaffak oldu. Ardından da peş peşe işlemler reelleştirildi. İşlemler Birleşik Kraliyet, Hollanda, Norveç, İsveç ve Fransa’ya da dağıldı. Vice’ın haberine göre Birleşik Kraliyet’ta yapılan işlemde 54 milyon pound para, 77adet ateşli silah ve 2 ton da uyuşturucu ele geçirildi. Polis bütün 746 kuşkuluyu göz altına aldı.

Encrochat esas olarak kullanıcılarına yüksek güvenlikli telefonlar sunuyor. Özünde birer Android bozması olan bu telefonların kendi özel uçtan uca şifrelenmiş iletileşme platformu bulunurken GPS, kamera ve mikrofon özellikleri ise bulunmuyor. Ayrıca tek bir PIN ile aygıtın içinde bulunan tüm bilgiler silinebiliyor. Telefonlar VOIP arama yapabiliyor ve ileti yollayabiliyor.

“Olağan” gözükmesi için çift işletim sistemine sahip olan bu telefonlar için Encrochat bir üyelik modeli kullanıyordu. İşletmenin pek çok alıcısının gözünde bu aygıtlar oldukça emin ve sızılması güç aygıtlar olarak gözüküyordu.

Aylar süren izleme sona erdi

encrochochat

Kolluk güçlerinin Encrochat’te yer alan bilgileri izlemeye başlaması 1 Nisan tarihinde başlarken, muhtemelen sisteme girişin de ilk olarak Mart ayında hakikatleştirildiği ifade ediliyor. Yetkililerin artık kapatılan platformu nasıl hackledikleri ise öğrenilmiyor.

Kabahatlilerin parolalı ve polisin eline geçmesi halinde içindeki bilgiler uzaktan silinebilen aygıtlar kullandıkları öğreniliyor. Daha evvel de muhtelif işlemlerde böyle aygıtlar ele geçirilmişti. Söylemelere göre son işlemle beraber ele geçirilen uyuşturucularla beraber 200’den fazla şahsın can güvenliğine müteveccih tehdit de ortadan kaldırılmış oldu. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır