Batarya ömrünü uzatmanın 7 yolu!

Batarya ömrünü uzatmanın 7 yolu!

Uslu ceplerimizin bizi en çok hayal kırıklığına uğratan özelliği kuşkusuz batarya ömürlerinin çok kısa olması. Bir çoğumuz, cebimizi her 24 saatte bir şarj etmek vaziyetindeyiz. Bu çok makûs olmasa da, kimilerimizin telefonlarının bataryayı bir günü dahi çıkarmayabiliyor. Ancak bunu bazı noktalara dikkat ederek ve birtakım vasıtalar sayesinde değiştirmeniz muhtemel. Bu yazımızda cep telefonunuzun batarya ömrünü nasıl uzatabileceğinizi sizlerle paylaşacağız.

iPhone Batarya Ömrünü Uzatmak İçin Yapılabilecekler

Ekranınızı ayarlayın: Cep telefonunuzun ekranı, onun kuşkusuz en çok enerji tüketen bileşenlerinden. Ekranınız ne kadar parlak ise gereken enerji ölçüyü o kadar yüksek olacaktır. Ekranızının parlaklık ayarını sınırladığınızda batarya ömrünüzün uzadığını fark edeceksiniz.

Telefonunuzun otomatik ekran parlaklığı özelliğini kapatarak sarih alanlarda azami parlaklık seviyesinin kullanılmasının da önüne geçebilirsiniz.

Bunun yanında ekranın kapanma süresini de kısaltmak, size batarya ömründen kazandıracaktır. Bu kıymeti bir dakikanın altında bir kıymet olarak değiştirebilirsiniz.

WiFi ve Bluetooth irtibatları, GPS

GPS’i devamlı kullanmanız bataryanızın acilen tükenmesine neden olacaktır

WiFi ve Bluetooth irtibatları: Kablosuz irtibatlar pek de enerji arkadaşı değiller. Bazı telefonlar, millete sarih ağlara otomatik olarak bağlanıyorlar. Bu sebeple WiFi’ı kapatarak bataryanızın boş yere tükenmesini yasaklayabilirsiniz.

Bluetooth’u kesintisiz sarih yakalamanız için bir neden yoksa onu da devre dışı vazgeçin. Çünkü açmanız gerektiğinde bunu yapmanız o kadar da uzun sürmeyecektir.

GPS ve konum isteklerine dikkat edin: GPS, Foursquare’de check-in yapmak veya sosyal ağlarda konumunuzu ekleme gibi işe fayda işlevler sunsa da onu devamlı kullanmanız, batarya ömrünü ciddi şekilde etkileyecektir. Cebinizi bataryadan kullanırken GPS’i yoğun olarak kullanan uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Uydu navigasyonlarını hiç kullanmıyorsanız, GPS’i tamamen devre dışı vazgeçebilirsiniz.

3G’yi devre dışı vazgeçebilirsiniz

Android’de JuiceDefender gibi bir uygulama ile pilinize idareyebilirsiniz

3G’yi devre dışı vazgeçebilirsiniz: Cebinizi yalnızca SMS ve aramalar için kullanacaksanız ve şarjınızın uzun zaman direnmesini istiyorsanız, 3G’yi kapatmak takviyeci olabilir.

Mobil web’e ulaşmayacaksanız ve video araması yapmayacaksanız, 3G’ye lüzumunuz olmayacaktır. Aygıtınız destekliyorsa, mobil bilgi bağlantısını da kapatarak bataryadan daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Efor yönetimi, efor harcayan uygulamaları yasaklama: Çoklu misyonlar, Android ve iOS’da değişik olarak ele alınıyor. iOS uygulamayı dondururken iTunes ve medya çalıcı uygulamalar indirmeye veya çalmaya devam ediyorlar. Android’de de vaziyet eş, ancak daha fazla uygulama arka tasarıda açıkgöz halde kalabiliyor ve bataryayı iPhone’dakinden daha fazla harcayabiliyor.

Efora aç uygulamalardan korunmak için Autorun Manager’i kullanabilir, JuiceDefender ile Android makinenizin eforunu daha iyi bir biçimde yönetebilirsiniz.

Oyunlar, video tutma gibi çok efor tüketen uygulamaları kullanmaktan kaçının.

Titreşimler, ihtarlar, root’lu/jailbreak’li cepler

Titreşimi ve anlamsız ihtarları kapatın: Telefonunuzun titreşimi, kolay bir sese göre çok daha fazla batarya tüketmektedir. İhtarlar da cebinizi titreştirerek bataryanızı tüketmektedir. İhtarları devamlı olarak sıçradığınızı görüyorsanız, batarya ömründen tasarruf etmek için bunları kapatabilirsiniz.

Root’lu Android’ler ve Jailbreak’li iPhone’lar: Android cebinizi root’ladıysanız, cep üreticinizin yüklediği vurdumduymaz uygulamaları kaldırarak batarya ömründen tasarruf edebilirsiniz.

Eş olarak iPhone’unuz kırılmış ise SBSettings gibi bir uygulama yüklerek bluetooth, WiFi gibi ayarlara süratlice ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır