Bilgisayar Dünyasındaki ‘Bug’ Ne Demek, Thomas Edison ile Ne İlişkisi Var?

Bilgisayar Dünyasındaki ‘Bug’ Ne Demek, Thomas Edison ile Ne İlişkisi Var?

Şayet sıklıkla bilgisayar kullanan biriyseniz “bug” olarak bahsedilen kusurlarla karşılaşmışsınızdır. Oyunlarda, uygulamalarda veya yazılımlarda alana gelen bir yanılgıyla karşılaşıldığı zaman uslara ilk olarak “bug” sözcüğü kazanç. Sıkça kullandığımız bu sözcüğün ilk olarak hangi alanda ve neden kullanıldığını öğreniyor muydunuz?

Bu içeriğimizde sizlere bug ne demek sualinin yanıtını verecek, bug sözcüğünün nasıl ortaya çıktığını ve ilk bilgisayar bugını kimin bulduğunu sizlerle paylaşacağız.

Bug ne demek?

Bug ne demek

Bug sözcüğü rastgele bir bilgisayar programı veya ekipman sistemindeki bir yanılgı veya yanılgıya verilen addır. Buglar sistemin beklenmedik ve negatif tesirler ortaya çıkarmasına neden olur. Bir yazılımın, sistemin veya bu stil şeylerin yapması gereken şeyi doğru yapmaması veya planlandığı operasyonun tersi harekâtlar yapmasına bug adı verilir. Başka Bir Deyişle gerçeğinde bug, bilgisayar alanında reelleşen yanılgılara verilen genel addır.

Bug ismini verdiğimiz kusurlar genelde geliştiricilerin kaynak kodlarında yaptığı kusurlar veya bazı yetersizlikler ve yanlışlar sebebiyle ortaya çıkar. Bu cins bugları da genelde oyunlarda görebilirsiniz. Oyunda bayağı dolaşırken bir anda olmaması gereken yerlere ışınlanmak, bomboş bir arazide takılıp kalmak veya yapılan bir vazifenin geçerli sayılmaması gibi yanılgıları bug olarak adlandırabiliriz. Geliştiriciler, kodlarda bulunan yanlışları kapatan bir aktüelleme yayınlayarak bu bugları yok ederler.

Elbette buglar yalnızca oyunlar için geçerli değil. Bir bilgisayar programının kodlarında yapılan bir yanlışlık programın kesintisiz çökmesine neden olabilir ya da üstüne tıklanan bir tuşun işlevsiz kalmasına yol açabilir. Dolayısıyla bilgisayar programlarında da muhtelif negatifliklere yol açan buglar görebiliriz.

Bug sözcüğünü ilk defa Thomas Edison kullandı:

Bug kelimesi ilk ne zaman kullanıldı?

Bug sözcüğü bizim zamanımızda genel olarak bilgisayar ve yazılım alanında kullanılıyor ancak bu terim çok eskiki tarihlere katlanıyor. Bug sözcüğünün ilk olarak kayıtlara geçtiği sene 1878. Sözcüğü ilk kullanan şahıs ise o senelerde ortağına aygıt hakkında bilgi veren Thomas Edison’du.

Thomas Edison, yazdığı mektupta bug sözcüğünü ilk olarak üzerinde çalıştığı telgraf sisteminde ortaya çıkan tekniksel bir işlev bozukluğunu anlatma emeliyle kullanmıştı. Tek kablo üzerinden dört ayrı telgraf iletme ve almayı amaçlayan Edison, ortaya çıkan meseleyi çözmek için de “bug trap”, başka bir deyişle bug haşere tuzağı ismini verdiği bir çözüm üretti. O zamandan beri de bu kelime muhtelif sistemlerde ortaya çıkan işlev bozuklukları için kullanıldı.

Bug sözcüğü neden bilgisayar kusurlarında kullanılıyor?

Bug kelimesi bilgisayarda neden kullanıldı

Bir evvelki alt başlığımızdan kavrayacağınız üzere bilgisayarlar ve yazılımlar daha planlanmamışken dahi bug sözcüğü mekanik sistemlerde oluşan yanılgıları belirtmek için kullanılıyordu. Thomas Edison ile başlayan bu furya, neredeyse surat sene süresince devam etti. Sonrasında ise çok acayip bir gidişat alana geldi ve bu gidişat, bug sözcüğünü bilgisayar kusurlarında kullanmamızın nedeni olarak tarihe geçti.

İnanması güç, bir o kadar da acayip bir hikâyeye hazır olun: Tarihe geçen ilk bilgisayar bugı, reel bir haşereydi. Yanlış dinlemediniz. 9 Eylül 1947 tarihinde, saat 15.45 sularında geçen bir kayıtta, bir bilgisayar sisteminde ilk kere bir bug bulunduğu yazıyordu ve bu yanılgı bug, gerçekten de bir haşereydi. Amerikan Donanması’na ait Harvard Mark II Aiken Relay Calculator bilgisayarının içerisine kaçan bir güve bilgisayarın çökmesine neden olmuştu.

O gün Harvard Mark II’yi kullanan şahıslar elbette bug sözcüğünü ilk bulan şahıslar değildi ancak bu sözcüğün bilgisayar kusurlarında kullanılmasında çok büyük katkıları oldu. O günden sonra bu hadise bir ölçü dalga mevzusu olsa da zamanla bug sözcüğü bilgisayar ve yazılım yanılgılarının ortaya çıkmasıyla çok daha yaygın hale geldi. Bugün oyunlarda dahi bir yanılgı gördüğümüzde kullandığımız bug sözcüğü, tarihte bir bilgisayarın içine giren güve sayesinde bilgisayar terimleri arasına yerleşti.

Bilgisayar bugları faciaya yol açabilir mi?

Bilgisayar bugları

Bug olarak bahsettiğimiz kusurların büyük çoğunluğu gerçeğinde kodlardaki ufak tefek yanlışlar sebebiyle minik kusurlar olsa da bugların daha evvel faciaya yol açtığı bazı noktalar da oldu. Bunlardan biri, 1980’lerde kullanılan bir ışınım terapisi aygıtında bulunan bir yanılgı neticesinde ortaya çıktı. Therac-25 modeli aygıtın kodlarında bulunan bir bug, hastaların yaşamını kaybetmesine neden oldu.

1996 senesinde Avrupa Uzay Ajansı ESA prototipi olan Ariane 5 roketinin kodlarında bulunan bug, roketin kalkıştan bir dakika sonra patlayacak biçimde ayarlanmasına neden olmuştu. 1994 senesinde ise RAF Chinnook modeli bir helikopterin kodlarındaki yanılgı, hava vasıtasının yere çakılmasına ve helikopterde bulunan 29 şahsın yaşamını kaybetmesine yol açtı.

Bug ne demek, nasıl ortaya çıktı ve neden bilgisayar kusurlarında kullanılıyor suallerine yanıt verdiğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu ve bunun gibi haberlerimizin devamı gelecek. Kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır