Cep Telefonunuzu Kimlik Hırsızlarından Gözetmek İçin Alabileceğiniz Kolay Ama Tesirli Temkinler

Cep Telefonunuzu Kimlik Hırsızlarından Gözetmek İçin Alabileceğiniz Kolay Ama Tesirli Temkinler

Uslu telefonlara her geçen gün daha fazla bilgi ilave ediyoruz. Her gün, bizim daha yetersizsiz bir dijital temsilcimiz hâlini alıyorlar. Banka hesapları, sosyal medya hesapları, parolalar, anekdotlar, uygulamalar, resimler ve videolar, size ait tüm ayrıntılar uslu telefonumuzda yer alıyor.

Hipotez edebileceğiniz gibi bunun anlamı oldukça sarih: Telefonlar, şahsi saklılığınız ve kimliğiniz için büyük bir tehlike oluşturuyor. Peki, uslu telefonları kimlik hırsızlığına karşı nasıl gözetebiliriz? Bu sualin birkaç cevabı bulunuyor. Gelin, tüm bu yollara daha yakından göz atalım.

Uslu telefonunuzu hırsızlığa karşı gözetin:

Uslu telefon aracılığıyla kimlik hırsızlığını en aza indirmenin ilk adımı, mümkün bir hırsızlık olayı tehlikesini en aza düşürmekten geçiyor. Misalin vasıtadan dağılmanız gerekiyorsa ve cep telefonunuzu yanınıza almak istemiyorsanız, telefonu asla görüş alanında vazgeçmeyin. Telefon görüş alanı dışındaysa, tehlike seviyesi de en aza iner. Gizlemek için torpido gözlerini veya koltukların altını seçim edebilirsiniz.

Telefon hırsızlığı mevzubahisi olduğunda kullanılan stratejilerin de farkında olmalısınız. İnanmayacaksınız ama bunun için muhtelif stratejiler var. Bir misal vermek gerekirse caddede yürürken ansızın biri saati soruyor. İlk tepkiniz saati hakimiyet etmek için elinizi cebinize atıp telefonu çıkarmaksa, bu sizi tehlikeye sokar. Böyle gidişatlar için saat kullanmak veya cevap vermeden yolunuza devam etmek iyi bir fikir olabilir.

Kimlik hırsızlığına karşı ne yapmalı?

Bunlar, günlük yaşamda başınıza gelebilecek bazı vakaların kısa bir özetiydi. Bu cins kolay ama tesirli temkinler alarak telefon hırsızlığı tehlikesini en aza indirebilirsiniz. Peki, telefonunuz çalındığında mümkün kimlik hırsızlıklarının önüne nasıl geçebilirsiniz? Gelin, bir de bu gidişat için alabileceğiniz ihtiyatlara bakalım.

1. Telefonunuzu şifreleyin:

Çalınma gidişatlarında doğru kimlik doğrulaması olmadan bilgilere ulaşılamayacağını unutmayın. Tüm mobil platformlar bir şifreleme alternatifiyle kazanç, bunu nasıl aktifleştireceğinizi bilmek için zaman ayırın. Böylece telefonda saklanan tüm bilgileri, sadece doğru kimlik bilgileriyle okunabilen bir forma dönüştürürsünüz.

2. Tehlikesiz kimlik doğrulama:

Çoğu uslu telefonda surat tarife, parmak izi tarayıcı, biçim veya sayılardan oluşan güvenlik tedbirleri yer alıyor. Dört haneli PIN’lerden ve biçimlerden kaçının, bunlar ekranda parmağınızın izine vazgeçer. Rahatlık ve güvenlik için, parmak izi tarayıcısını kullanabilirsiniz.

3. Uygulama kilitleme vasıtalarından yararlanın:

Telefonunuz çalınırsa ve bir biçimde ulaşım kazanılırsa e-posta, resimler ve iletiler gibi bazı uygulamalar, gizemlerinizi ortaya çıkarabilir. Bir uygulama kilidi yükleyerek alıngan uygulamalarınız için ayrı ayrı parolalar oluşturabilirsiniz.

4. Hırsızlığa karşı koruma uygulamaları yükleyin:

Uygulama mağazasından yükleyebileceğiniz bir uygulama ile telefonunuzu hırsızlığa karşı daha tehlikesiz bir hâle getirebilirsiniz. Bu cins uygulamalar telefon şarjdan çıkarılırsa, taşınırsa veya SIM kart yetkisiz olarak değiştirilirse alarm vererek sizi uyarabilir.

5. Çalınan telefonu bulun ve silin:

Android’de ‘Aygıtımı Bul’, iOS’ta ise ‘iPhone’umu Bul’ özellikleri böyle gidişatlarda yaşam kurtarıcı olabilir. Bu uygulamalar aracılığıyla kaybolan telefonunuzu uzaktan kilitleyebilir, ekrana bir telefon numarası yollayarak telefonu bulan şahısla bağlantıya geçebilir veya aygıtın belleğini uzaktan basitçe silebilirsiniz.

Tüm bu usuller, uslu telefonunuzu yetkisiz ulaşıma karşı gözetmek için kullanılabilir. Bunlardan rastgele birini kullanmak istemiyorsanız, en azından işletim sisteminin telefon bulma hizmetini kullanmanızı nasihat ederiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır