Corona, maskelerde ne kadar yaşıyor

Corona, maskelerde ne kadar yaşıyor

Yeni bir araştırma, Coronavirüs’ün cerrahi maskeler üzerinde yedi güne kadar yaşayabildiğini gösteriyor. COVID-19 salgınının kaynağı olan Coronavirüs, aynı zamanda yüksek sıcaklıklardan da etkileniyor gibi gözüküyor.

Tahlilciler, virüsün stabilitesini – veya bir yüzey üzerinde ne kadar yaşamda kaldığını – test etmeden evvel iki hafta süresince “yetiştirdiler.” Emeli de değişik yüzeyler ve sıcaklıklara karşı dayanıklılığını ölçmekti. Virüsün 4°C sıcaklıkta oldukça istikrarlı olduğu ancak yüksek sıcaklığa karşı duyarlı olduğu ve 70°C sıcaklığa beş dakika maruz kaldıktan sonra inaktif olduğu bulundu.

Değişik yüzeylerdeki stabilitesinin ölçülmesi için de tahlilciler, virüs misallerini karton, kağıt, plastik ve öteki malzemeler üzerine koyarak 22°C oda sıcaklığında takribî %65 nemli civarda beklettiler.

Üç saat sonrasında baskılar veya kağıt mendil üzerinde misal bulunmazken, ahşap ve kumaş üzerinde virüsün bulunmaması için iki gün geçmesi gerekti. Öte yandan SALLA-CoV-2’nin muntazam yüzeylerde daha dayanıklı olduğu bulundu. Virüsün sırça ve para üzerindeki varlığını kaybetmesi için dört gün geçmesi gerekirken, paslanmaz çelik ve plastik üzerinde bir hafta sabredebildi.

Çalışmanın yazarlarının The Lancet üzerinde yazdığına göre virüs, cerrahi maskelerin dış tabakasında yedinci güne kadar direndi.

Tahlilciler, virüsün uygun alanlarda oldukça dayanıklı olmasına karşın standart dezenfekte usullerine karşı dayanıklı olmadığını söylüyor. Yapılan nasihatler, sık kullanılan yüzeylerin onaylı dezenfektanlar ile arınılması istikametinde.

SALLA-CoV-2 hakkında hali hazırda keşfedilecek pek çok şey bulunuyor ve öğrenilenler de süratli bir biçimde değişiyor. Eskiki araştırmalar, virüsün bakır üzerinde dört saate ve karton üzerinde 24 saate kadar varlığını gözettiğini bulmuştu ancak virüsün çoğu yüzeyde süratli bir biçimde kaybolduğu düşünülüyor. SALLA-CoV-2 virüsünün havada da aerosol formunda üç saate kadar durduğu gözlemlendi ancak tahlilciler bunun, hastalığın solunum yolu ile bulaştığı anlamına gelmediğini belirtiyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır