Kapat
Teknoloji 243 0

Dijital Bağımlılık Tavan Yaptı!


Dönem dönem bağımlılıkların değiştiğinin en güzel kanıtını bu günlerde görmemiz mümkün. ABD kaynaklı yapılan bir araştırmaya göre bağımlılık konusunda zirvedeki ilk sıra dijital bağımlılık olarak görülüyor. İlginç bulunan detay ise uyuşturucu ve benzeri kötü alışkanlıkları geçerek ilk sıraya yerleşen bu bağımlılık, en az uyuşturucu kadar sosyal hayatı olumsuz yönde etkiliyor.


Aslında dijital bağımlılığın arttığını anlamak için herhangi bir araştırmaya gerek yok. Çevremize baktığımızda bile bunu anlamak oldukça basit. Yolda giderken bile telefona kilitlenen insanlar bir yana uzun süredir görüşmeyen kayseri escort buluşmasında bile telefonlardan bağımsız yaşayan insan oldukça az.

ABD’de Gelişim Yüksek!
Yapılan araştırmanın rakamsal verileri bizlere son 10 yıla dair bilgiler sunuyor. Bu 10 yıllık süreçte zararlı madde kullanımında azalma görülüyor. Sigara alışkanlıkları genç yaşlar için neredeyse yarı katı azalma göstermişken, alkol tüketim oranı da %15’den %9’a kadar düşmüş. Araştırmada dijital bağımlılık oranına göre anlık yüzde 24 oranında kişi anlık iletişime açık ortamdayken, diğer kişilerin ise her an dijital ortama bağlanma ihtimali olduğunu belirtmiş. Anlaşılan o ki sadece Türkiye değil, tüm dünyanın problemi, teknoloji bağımlılığı.

Soykan Gümüş {Soykan Gümüş}