DOĞUM ÖNCESİ BABALIK TESTİ

DOĞUM ÖNCESİ BABALIK TESTİ

İnvaziv olmayan doğum öncesi babalık testi, gebe kaldıktan sonra 10. haftadan başlayarak  bebeğin babasını, yalnızca anneden ve iddia edilen babadan kan örnekleri alınarak yapılan testtir. Babalığı doğrulamak için ihtiyaç duyulan anne kanının örneği, tırnak örnekleri, veya ağız swab örneği olacaktır. Testin yapılamacağı durumlar da  vardır, örneğin annenin ikiz gebelik geçiriyor olması sayılabilir.

Non-invazivPrenetal Babalık Testinin Avantajları Nelerdir?

Öncelikle test risksizdir. Annenin kan örneğinde bulunan hücresizfetal DNA’yı basit bir kan alımı yoluyla analiz edilir. Amniyosentez ve CVS gibi mevcut prenatal babalıkdna testiörnekleme yöntemleriinvazivdir ve düşük veya doğmamış çocuğa zarar verme riski taşımaktadır.

Preantalbabalık testi daha uygun maliyetli, daha az zaman alıcı ve yapılması en kolaydır. Amniyosentez veya CVS  örneklemesi gibi invazivörnek koleksiyonlarına girmenin tıbbi maliyetleri nispeten yüksek olabilir ve organize edilmesi ve sonuçlandırılması daha uzun sürebilmektedir.

Yanlış tanı veya yanlış sonuç riski yok denecek kadar azdır hatta yok denmektedir.

Doğum Öncesi Babalık Testi Nasıl Yapılır?

Bir bebeğin DNA’sı plasenta duvarı yoluyla annenin kan dolaşımına girer.Bilim adamları, anne kan örneğine sahip olduklarında, anne plazmasını kanın geri kalanından ayırırlar. Hücreiçermeyen fetal DNA ve maternal DNA, kan plazmasında bulunur. Hücresizfetal DNA sıklıkla parçalandığı için, bilim adamları, fetal DNA örneklerini analiz etmek için SNP’yi saptamak için bir teknik kullanırlar. İnvaziv olmayan doğum öncesi babalık testinde anne ve iddia edilen babadan alınan DNA örnekleri ile birlikte anne kanının plazmasından izole edilen hücresiz dolaşan fetal DNA kullanırlar. İddia Edilen Babanın biyolojik baba için gereken genetik belirteçleri içermesi olasılığı rasgele bireylerle karşılaştırıldığında % 99.9’dan fazla ise, sonuç babalık testini doğrulacaktır.Benzerlik baba olmayanların içine girerse, sonuç babalık testini doğrulamacaktır.

Testin Sonuçları

Testin sonuçları yapıldığı günden itibaren 20-25 iş günü içinde hazır hale gelmektedir.

Moleküler Biyolog Alpay Avcı ile https://www.dnatesti.com.tr üzerinde de yayınlanan söyleşimizde bu test sürelerinin uzman laboratuvarlarca daha kısa sürede sonuçlandırılabildiğini ekleyerek, uzman test merkezleri seçilmesi konusunu da ayrıca vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır