Donald Trump, Facebook ve Instagram’da TikTok Karşıtı Bir Reklam Yayınladı

Donald Trump, Facebook ve Instagram’da TikTok Karşıtı Bir Reklam Yayınladı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, bugüne kadar yaptığı bir hayli şeyle ve aldığı bir hayli kararla gündeme oturmayı muvaffak olmuştu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, bu kere Çinli sosyal medya uygulaması TikTok karşıtı bir reklamla gündeme geldi. Donald Trump’ın fotoğrafı hesabından yapılan reklam kampanyasında Trump, TikTok karşıtı ifadelere yer verdi.

Donald Trump’ın ‘TRUMP MAKE AMERICA GREAT AGAIN COMMITTEE’ tarafından verilen reklam, Amerika Birleşik Devletleri’de hem Facebook kullanıcılarının hem de Instagram kullanıcılarının karşısına çıkmaya başladı. Reklamda kullanıcılara ‘TikTok sizi gözetliyor’ başlıklı bir görsel gösterildi.

Trump’ın TikTok karşıtı reklamı:

tiktok trump

Reklamın söyleme kısmındaysa TikTok’u menetmek için kullanıcılardan bir arzuhali imza atmaları istendi. Reklamın söyleme metninde “TikTok, telefonunuzun panosunda ne olduğunu izlerken kabahat üstü tutuldu. TikTok’u menetmek için şimdi bu arzuhali imza at.” ifadesine yer verildi.

Ancak reklam metninde bulunan iletişime tıklayan kullanıcılar, pek de arzuhale benzeyen bir yere yönlendirilmediler. Kullanıcılar, iletişime tıkladıkları takdirde sadece TikTok’un menedilmesini isteyip istemediklerini soran bir anketle karşılaştılar.

tiktok trump

Manipülasyon yapılan sayfa sadece bununla da hudutlu değildi. Donald Trump’ın reklamından arzuhal imza atmak için gelen ancak bir anketle karşılaşan kullanıcılar, anketi de gerekli yerler doldurulduktan sonra bitirebiliyorlardı. Bu gerekli yerler kısmındaysa kullanıcıların telefon numaraları ve adları gibi şahsi bilgileri yer alıyordu.

TikTok karşıtı reklamın ayrıntılarını ortaya çıkan bazı Twitter kullanıcıları, bu reklamın toplamda 1 milyondan fazla insana gösterildiği bilgisiyle karşılaştı. Bununla beraber reklamın büyük oranda 18-24 yaş arasındaki kullanıcılara gösterildiği de bilgiler arasında yer aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır