Dünyadaki ilk mavi gözlü kişi kimdi

Dünyadaki ilk mavi gözlü kişi kimdi

Şayet gözlerinizin rengi mavi ise, muhtemelen dünya üzerindeki tüm mavi gözlü insanlarla bağınız var. Bugün dünyada yaşayan mavi gözlü her insanın, muhtemelen bundan 10.000 sene evvel yaşamış ortak bir atası var. Fakat dünya üzerinde hiç kimse 10.000 sene evvel mavi göze sahip değildi. Dünyadaki herkes kahverengi gözlere sahipti. Sonrasında 6.000 ila 10.000 sene evvel, Karadeniz dolaylarında bir birey, göz renginde minik bir gen değişinimi geçirdi. Bu değişinim ile insan ırkında öğrenilen ilk mavi gözlü birey oldu. Analistler elbette bugün ilk mavi gözlü insanın kim olduğunu öğrenmiyor.

Göz renginin mavi olduğu öğrenilen en daha önceki insan, Kuzey İspanya’da bulunan 7000 yaşında bir iskeletti. İskelet üzerinde yapılan genetik incelemeleri, gözlerinin mavi olduğunu ortaya koydu.

MAVİ GÖZ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

İlk başlarda hangi özelliklerin mavi gözün büyümesine neden olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Ve gerçekten mavi göz bu kadar enderse, nasıl zamanla bu kadar çok insan mavi gözlü oldu? Göz rengi melanin ismi verilen bir pigmente bağlıdır. Gözün renkli kısmındaki melanin pigmentini tertip eden genin ismi ise OCA2’dir. Mavi göze neden olan değişinim, OCA2 genini etkiledi. Bu da OCA2 geninin melanin pigmenti üretmesine ve göz renginin maviye dönmesine neden olan genetik başkalaşımı tetikledi.

Bir çalışmaya göre analistler, mavi gözlü insanların %99.5’inin Deoksirübo Nükleik Asitlerindeki aynı yerde aynı değişinime uğramış geni servet aldıklarını buldular. Mavi gözler hakkında afallatıcı bir başka asılda, reelinde yalnızca mavi olmadıkları. Gözün renkli kısmına iris ismi verilir. İriste ne kadar çok melanin varsa, göz rengi o kadar koyu olur. Mavi gözlülerin irislerinde küçük parçacıklar vardır. Bu ufak parçacıklar Tyndall Efekt’e neden olur. Küçük parçacıklar, ışığın mavi dalga boylarını atomosfere geri yayar. Tyndall Efekt’inin bir neticeyi olarak, ortaya mavi renk çıkar. Bu vaziyet tıpkı ışığın semanda yansıması ile semanın mavi görünmesine neden olmasına eş. Mavi gözler renklerini giren çıkan ışıktan aldığından, ışığın gidişatına bağlı olarak değişik renklerde görünebilir. Bu gidişat da tıpkı renkli gözlü birinin “Mavi giydiğimde gözlerim mavi oluyor, yeşil giydiğimde yeşil görünüyor” demesine eş.

SOĞUK ABUHAVA-COĞRAFYA VE MAVİ GÖZ İLİŞKİSİ

Gözlerin mavi olmasıyla alakalı bir başka kuram da mavi gözlülerin soğuk abuhavalarda avantajlı olmaları. Düşük melanin seviyeleri, güneşten daha fazla D vitamini absorbe etmeyi sağlar. Mavi gözlü insanlar oldukça ender olsa da, günümüzde Avrupalı insanların %20 ila %40’ı mavi gözlüdür.

Mavi gözün tek bir bireyden dünyaya bu kadar dağılabilmesiyle alakalı bir başka kuram da, mavi gözlerin insanlarca çekici bulunması. Mavi gözlü insanların daha basit eş buldukları ve genetiklerini aktarma fırsatı elde ettiklerine inanılıyor. Bunlar sadece kuram ve inanış. Bilimsel olarak ispatlanmış bilgi değil.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır