Elazığ Oto Kiralamadaki Tek Adresiniz

Elazığ Oto Kiralamadaki Tek Adresiniz

Elazığ Gezilecek yerler
Elazığ’ a bağlı bulunan Elazığ kazasının doğusunda Bingöl ili, batısında Elazığ Merkez, kuzeyinde Kovancılar, Arıcak, Alacakaya ve Maden ilçeleri vardır. İçinden geçen Murat Nehri ile beraber göz güzel bir manzaraya haiz olan ilçe nehir yatağı boyunca uzanan vadide kuruludur. Çevresi ise yüksek tepelerle çevrilidir.
Doğu Torosların devamı olan Akdağlar ilçenin en yüksek kesimidir ve 2500 metre rakıma haizdir. İlçenin yerleşim yeri tarihten günümüze değin birkaç kere değişmiştir. İlçenin yerleşim yeri yangın ve heyelan nedeniyle iki kere değişmiştir ve son olarak 1953-1954 yıllarında bugünkü yerleşim yeri olan Talabi Bağları ilçenin adresi olmuştur. Elazığ coğrafi konumu ve Murat nehrinin eşsiz güzelliğiyle gezilip görülebilecek güzel bir ilçedir. Karayolu ve demiryolu ile ulaşımın sağlanabildiği ilçe merkezinde Elazığ araç kiralama seçenekleri ile de sorunsuz ve özgürce seyahat etmek mümkündür.
Elazığ’nun zamanı Yapısı
İlçenin geçmişi milattan önceki yıllara dayanmaktadır. M.Ö 5000 yıllarına ilişkin buluntulara rastlanılan Elazığ’da ilk çağlardan itibaren yaşam görülmüştür. Hurriler, Hititler ve Urartılar Elazığ’da yaşadığı malum en eski uygarlıklardır. Urartu Kıralı Menaus’e ilişik taş kitabenin bulunduğu Elazığ’ya kitabeye bakılırsa Urartular Sebitarruas demişlerdir. Kitabede Harput içinse Surani ismi geçmektedir. Elazığ zamanı açıdan geçmiş önemli bir geçmişe haizdir. Sophene Krallığına başkentlik yapmış olan ilçede bu dehemmiyet ilişik Şemşat Kalesi önemli bir zamanı değerdir. Bu tarihi güzellikleri Elazığ oto kiralama hizmetlerinin sunduğu rahatlık ve konforla birlikte dilediğiniz benzer biçimde dolaşmak mümkündür.
Elazığ gezilecek bölgeler içinde Örencik Köyü de önemli bir yere haizdir. Köyde Soa ait Arsonasta şehrinin kalıntıları yer verilmiştir. Eski uygarlıklarla beraber Roma, Bizans ve Arap uygarlıkları da ilçeye egemen olmuşlardır. 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçuklu’nun hakimiyetine geçen ilçe ondan sonra Osmanlı hakimiyetine geçmiştir.
Yavuz Sultan Selim’in Çaldıran seferi ile beraber sefer dönüşünde Elazığ ve çevresi Karamşit Bey’e tımar olarak verilmiştir. İlçede yargı devam eden tüm uygarlıklara ilişkin tarih eserler ilçede ziyaretçilerini beklemektedir. Elazığ gezileri için kara ve demiryolu tercih edecek ziyaretçilerin Elazığ’ya erişme anlamış olurından itibarense elazığ araç kiralama kiralama tercihinde bulunmaları hem daha konforlu ve özgürce bir seyahat imkanı sunacak aynı zamanda para ve vakit tasarrufu elde edecektir.
Cumhuriyetin duyuruına kadar Ergani-Maden sancağına bağlı bir ilçe olan Elazığ Cumhuriyetle beraber Elazığ’ın ilçesi olarak tescil edilmiştir.
Murat Nehri, Elazığ Köprüsü ve turizm
Elazığ tarihi yapısı ve güzellikleri yanında Murat Nehri ile de önemli bir cazibeye haizdir. Tarihi dokusuyla beraber Elazığ Kalesi, Murat Nehri üzerinde bulunan ve bir gerdanlık edasıyla nehrin ki kıyısını birbirine bağlayan Elazığ Köprüsü, Kara Cemşit Bey Külliyesi, Merkez Camii, Alacalı Mescit, ulu Camii ve minik Camii gezim açısından gezilip görülebilecek nadide tarihi eserlerdir.
Yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı turistlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği Elazığ’da geçen yıl için ABD, Fransa, Hollanda ve Almanya dahil bir çok ülkeden yaklaşık 5 bin yabancı turist akın etmiştir. Bu ziyaretlerin ana eksenini zamanı Elazığ Köprüsü teşkil etmektedir. Ülkemizin en görkemli 13 köprüsü arasında yer alan Elazığ köprüsü Murat Nehri üzerinde kurulan ilk köprü olma özelliğine sahiptir.
Kültür ve gezim Bakanlığı’nın tarihin tanıkları içinde gösterdiği Elazığ Köprüsü dehemmiyet dehemmiyet tadilatlar geçirmiş olsa da adeta tarihe meydan okumaktadır. Zamanı ipek yolu üzerinde bulunan köprü İstanbul’u Bağdat’a bağlayan yapı olarak bilinmektedir. Elazığ Köprüsü Dünya gaslıyle görülmesi ihtiyaç duyulan nadide bir güzellik olup Elazığ Elazığ araç kiralama firmalarının sunduğu araç kiralama hizmetleri ziyaretçiler için ulaşım açısından büyük kolaylık sağlamaktadır. Elazığ Havalimanı Araç Kiralama Köprüsü bu kıymetine ve gelen yerli yabancı ziyaretçilerine karşın halen hak ettiği ilginin uzağındadır. Zira gerek mimarisi gerek konumu gerekse zamanı misyonu ile büyük bir değerdir.
Elazığ’nun Ekonomik ve toplumsal Göstergeleri
Elazığ’da ekonomik açıdan değerlendirme yapıldığında tarım ve hayvancılığın başlıca geçim kaynağı olduğu söylenebilir. Endüstri ve üretim konusunda yeterince işletmenin bulunmadığı ilçede son yıllarda turizmle beraber turizm gelirleri de artış göstermektedir. Turistlerin ağırlanması ve konaklama ve ulaşım şeklinde gereksinimlarına cevap verebilecek gelişmelere önem gösterilmektedir. Elazığ rent a car firmaları da bu konuda lüzumlu araç ve hizmet imkanlarına özen göstermektedir.
Mermer, krom ve bakır madenleri açısından önemli kaynaklara haiz olan ilçede bu değerler maalesef etkin olarak ekonomiye kazanmıştırrılmamıştır. Bu da büyük bir yitik olarak değerlendirilebilir. Zamanı ipek yolu üzerinde bulunan ilçenin bu rolü de günümüzde geri planda kalmış olup ticari faaliyetlerin gelişime uygun coğrafi yapısı yatırımcılar için önemli fırsatlar sağlayacaktır.
Heyecan Dolu Bir Spor Rafting ve Murat Nehri
İlçenin tam ortasından geçen Murat Nehri ilçeye kattığı güzellik yanında rafting sporu severler için de çok ideal bir adres olarak kabul edilmektedir. Hırçın akan dere rafting için bulunmaz bir rota ve akış sağlamaktadır. Rafting severler için Elazığ ucuz araba kiralama seçenekleri rahat ulaşım sağlamaları adına doğru bir tercih olacaktır. Elazığ kurumsal araç kiralama seçenekleri ise şirket organizasyonlarında müşterilere oldukça cazip kiralama imkanları sunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır