Emre Kurttepeli, İstanbul teknoloji ekosistemi haritasını anlattı

Emre Kurttepeli, İstanbul teknoloji ekosistemi haritasını anlattı

Mynet kurucusu ve Endeavor Türkiye İdare Heyeti Başkanı Emre Kurttepeli‘nin Webrazzi kurucusu CEO’su Arda Kutsal’ın misafiri olacağını dün sizlere aktarmıştık. Emre Kurttepeli canlı yayında hem teşebbüs ekosistemi hem de Endeavor Türkiye özelinde ehemmiyetli bilgiler aktardı.

Saat 11.00’de hakikatleşecek olan canlı yayın hem YouTube kanalımız hem de Facebook sayfamız üzerinden canlı olarak yayınlanacak. Asıllaşan canlı yayında geçtiğimiz hafta yayınlanan İstanbul teknoloji ekosistemi haritasını ile alakalı ehemmiyetli ayrıntılar paylaşıldı.

İstanbul teknoloji ekosistemi haritasının emelinin ekosistemin nasıl büyüdüğü ve ne gibi noksanları olduğu gibi suallere yanıt vermek olduğunu paylaşan Kurttepeli, en büyük teşebbüsçüleri geliştirenlerin öbür zaferli teşebbüsçüler olduğunu da aktardı.

Ülkemizden ne kadar zaferli teşebbüsçü çıkarsa ekosistemin o kadar süratli gelişeceğini de dile getiren Kurttepeli, teşebbüsçüler arasında güvenin azami olduğu kentlerin başında İstanbul’un yer aldığını da sözlerine ilave etti. Çıkan her zaferli teşebbüsçünün ekosistemi geliştirdiğini de paylaşan Kurttepeli, Türkiye’de exitlerin 8-10 yıldan evvel olmadığını da sözlerine ilave etti.

Melek yatırımcılık devam etsen de Türkiye’ye giren büyük paranın 2-3 sene evvel eksildiğini paylaşan Kurttepeli, bu vaziyetin bir hayli işletmenin scaleup etmesini güçleştirdiğini de aktardı. Bunun dışında beyin göçü ve mevzuat mevzularının teşebbüs ekosistemi için mesele yarattığını dile getiren Kurttepeli, reyin segmentinin Türkiye için stratejik ehemmiyet taşıyan segmentlerden biri olduğunu da paylaştı.

Gram Games, Masomo ve Peak gibi ehemmiyetli exitler hakikatleştiren reyin işletmelerinin ortak noktasının evrensel oyuncu olmak olduğunu da paylaşan Kurttepeli, Türkiye’de para bulabilmek için ya ülke içinde mega oyuncu olmak gerektiğini ya da evrensel oyuncu olmak gerektiğini de belirtti.

Satın alma kültürü ile gelişmeye alışmış bir cemiyet olmadığımızı da paylaşan Kurttepeli, işletmelerde kendin yap yerine birini satın al kültürünün büyümesi gerektiğini de aktardı. Reyin sektöründe yaşanan büyük exitlerin bir sürü teşebbüsçü çıkaracağını da laflarına ilave eden Kurttepeli, daha öncekinden reyin yapmanın büyük yatırım gerektirdiğini fakat günümüzde mobil ile beraber oyunların kısa müddette yapılabildiğini ve para lüzumunun eksildiğini de aktardı.

Türkiye’nin özellikle yazılım alanında yurt dışı ile aynı nitelikte ucuz iş eforu sağladığını da laflarına ilave eden Kurttepeli, Türkiye’nin teknoloji imal merkezi haline geldiğini de paylaştı. Corona virüs salgını sayesinde 10 yıllık tasarıların 1,5 yılda yapılmaya başlanacağını da paylaşan Kurttepeli, bu vaziyetten teknolojideki her oyuncunun yararlanacağını da sözlerine ilave etti.

2021 sonunda ise ayakta kalan teşebbüslerin daha eforlu çıkacağını belirten Kurttepeli, teşebbüsçülerin evrensel oyuncu olmayı amaçlamaları gerektiğini de paylaştı. Teşebbüsçülerin evrensel arenada savaşacak takımları kurmaları gerektiğini de belirten Kurttepeli, suni akıl teknolojilerinin geleceğin makinası olduğunu ve gelecekte her şeyin içinde bulunması gerektiğini de belirtti.

Türkiye’nin suni akıl mevzusunda dünyada en uzman bölge olması için devlet ve üniversite tarafında ehemmiyetli bir taktikler kurulması gerektiğini de paylaşan Kurttepeli, ülkemizden çıkacak bazı şirketlerin bu alanda zaferli olabileceklerini de sözlerine ilave etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır