Kapat
Karma Teknoloji 35 0

Enerji Tasarrufu Nedir ve Ne İşe Yarar?


Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte, dünya genelinde insanların tükettiği enerji miktarında gözle görülür bir artış yaşanıyor. Binalar, işletmeler ve endüstriyel alanlarda gereksiz tüketilen enerji maddi zararlara yol açabildiği gibi aynı zamanda doğa dengesinin bozulmasına ve ekosistemin çökmesine de yol açabiliyor. Bu sebeple, enerji tasarrufunun ev ve iş yerlerinde gerekli şekilde uygulanması pek çok açıdan avantajlı durumların yaşanmasına sebep oluyor.


Evde, üretimde ve iç gücünde herhangi bir kayıp olmadan enerjinin daha tasarruflu şekilde kullanılması için bazı ufak tefek detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun için ilk olarak evlerden ve iş yerlerinden başlanması gerekiyor.

Evlerde ve İş Yerlerinde Enerji Tasarrufu Elde Etmek için İpuçları

Evinizde veya iş yerinizde bilgisayar var ise ve bilgisayar ile işiniz bittiyse bilgisayarınızı tamamen kapatmanız ve fişten çekili konumda bırakmanız daha doğru oluyor. Kapatmadığınız bilgisayarlar minimum performansta da olsa elektrik tüketmeye devam ediyor. Bu kural televizyon, VCD ve DVD oynatıcılar için de geçerlidir.

Enerji tasarrufu için aydınlatma konusunda da adımlar atılması gerekiyor. Tasarruflu lambalar kullandığınız zaman kalıcı olarak %50 oranında enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Halojen ve normal ampulleri kullanmak yerine floresan lambaları tercih etmeyi de deneyebilirsiniz. Aynı zamanda işinizin bittiği ve çıktığınız odaların ışıkları her zaman kapatmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz.

Gün Işığından Yararlanmak

Gün ışığından mümkün olduğu kadar yararlandığınız zaman odalarınızın doğal olarak aydınlanmasını da sağlayabilirsiniz. Odanızı gün ışığından yararlanabileceğiniz şekilde dekore ettiğiniz zaman aydınlatma konusunda büyük bir tasarruf elde etmiş olursunuz. Aydınlatma yaparken çok fazla lamba kullanmak yerine tek bir güçlü lamba kullanmanız da dikkat etmeniz gereken diğer detaylar arasındadır.

Buzdolaplarınızı kullanırken çok fazla gereksiz eşya koymamaya çalışın. Buzdolabınızda yer alan fazlalıklar, buzdolabınızın her zamankinden daha fazla elektrik tüketmesine sebep olabilir. Ayrıca buzdolabınızın daha verimli ve enerji tasarruflu şekilde çalışabilmesi için ısı kaynaklarından uzak tutun ve bakımlarını periyodik olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.

Beyaz Eşyalar için Enerji Tasarrufu Çözümleri

Enerji tasarrufu elde etmek istiyorsanız, kıyafetlerinizi en yüksek sıcaklıktaki derecelerde yıkamak yerine daha ılık sularda yıkayın. Soğuk ile çamaşırlarınızı durulamayı da ihmal etmeyin. Çamaşır yıkayacağınız zaman makinenizin alabileceği kadar çamaşırın biriktiğinden emin olun. Eğer az sayıda çamaşırı acil olarak yıkamanız gerekiyor ise bu çamaşırları elde yıkamayı deneyebilirsiniz.

Bu kural bulaşık makinelerinizin için de geçerlidir. Bulaşıklarınızı yıkayacağınız zaman makineniz tam dolmadan asla çalıştırmayın. Bunu yaptığınız zaman daha az elektrik enerjisi harcayabileceğiniz gibi aynı zamanda daha az su da harcarsınız. Evinizde alabileceğiniz bu yöntemleri aynı şekilde iş yerlerinizde de uygulayabilirsiniz.

Bireysel olarak uygulayabileceğiniz bu enerji tasarrufu çözümlerinin dünyaya ve çevremize de büyük katkı sağlayabileceğini unutmayın. Enerji tasarrufu sadece maddi değil, aynı zamanda manevi değeri de büyük olan bir durumdur. Enerjisa’da yer alan enerji tasarrufu sayfasına da göz atarak farklı çözümleri öğrenebilirsiniz.

ilker önal {ilker önal}