Facebook, yine “küçük balığı yuttu”

Facebook, yine “küçük balığı yuttu”

Facebook, hareketli GIFler ve kısa videolar oluşturmak ve host etmek için popüler bir online platform olan GIPHY’yi satın aldığını duyurdu. Her ne kadar sosyal ağ devi satın alımın bedelini söylememiş olsa da, Axios’un haberine göre 400 milyon dolarlık bir uyuşma tertip edildi.

Bu satın alım ile birlikte GIPHY, GIPHY üzerindeki trafiğin büyük bir kısmını oluşturan Facebook’un Instagram takımına katılacak. GIF hizmeti pek çok online platform tarafından kullanıcıların süratli tepkiler yayınlamaları için kullanılıyor ve Facebook, GIPHY’deki trafiğin yarısının WhatsApp, Facebook Messenger ve Instagram gibi kendi hizmetlerinden geldiğini söylüyor. Instagram, tek başına GIPHY trafiğinin yarısını oluşturuyor ve bu da neden Instagram takımına katıldığına söyleyebilir.

Facebook’un ilanına göre uyuşma şimdilik GIPHY’nin çalışma biçimini etkilemeyecek. Hizmetin API’lerini kullananlar kullanmaya devam edebilecek ve hali hazırda herkes platforma GIF ilave edebilecek. Şirketin yaptığı söylemeye göre iki işletme “insanların görsel bağlantıyı nasıl kullandıklarını süratlendirmeyi” ümit ediyor ancak bunun ne anlama geldiği hakkında da rastgele bir ayrıntı verilmiş değil.

Axios tarafından belirtildiği üzere bu satın alım ile GIPHY, Facebook’un reklam alanındaki devasa varlığı sayesinde daha karlı bir konuma yerleşebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
?ok bal?k k???k yiyoruz

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır