Ford Fiesta 2020 Maliyet Listesi ve Dikkat Sürükleyen Özellikleri

Ford Fiesta 2020 Maliyet Listesi ve Dikkat Sürükleyen Özellikleri

Amerikan araba üreticisi Ford, geçtiğimiz aylarda normal modellerinden birisi olan 2020 model Ford Fiesta’yı tam dünyada satışa sunmuştu. Özellikle B segmentinin en çok seçim edilen vasıtalardan birisi olan Ford Fiesta, 2020 modelinde yapılan farklılıklar ve ilave edilen yeni özellikleriyle karşımıza çıkıyor. 

Yeni Ford Fiesta, hem tasarım hem de teknik açıdan bir hayli yeniliğe sahip. Trend, Titanum ve ST Line olmak üzere üç değişik teçhizata olan Ford Fiesta’da yapılan farklılıkları ve ilave edilen özellikleri aktüel maliyet listesi ile beraber ayrıntılı bir biçimde derledik.. Neşeli okumalar dileriz.

Tasarım:

Dış tasarım: 

Ford Fiesta

Hatchback adaleye arabalar arasında en çok seçim edilen modellerden birisi olan Fiesta, 2020 modeliyle evvelki jenerasyonlarına göre daha uzun ve geniş bir tasarıma sahip. Taşıtın uzunluğu 4040 mm’yken genişliği 1476 mm ve 1735 mm. 

Ford Fiesta 2020, her ne kadar imza kalitesindeki kendine has tasarımını gözetmeye devam etmeye çalışsa da, büyük havalandırmalara sahip ızgaraları, taşıtın köşelerinde bulunan sis farları ve hafif çıkık tampon otomobile apayrı bir hava katmış

Yeni Fiesta’ların gerçekten de geniş bir renk yelpazesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Otomobilin şu anda bütün 7 değişik renk alternatifi bulunuyor. Bu da banalden bırakıp otomobiline renk katmak isteyen sürücüler için büyük bir avantaj. 

İç tasarım: 

Ford Fiesta

Ford Fiesta’nın koltuklarında, firmanın Trend Siyah ismi verdikleri renkte kumaş döşemeler bulunuyor. Taşıtın Titanium kolisini satın almak istediğinizde ise koltuklar daha koyu bir renk olan Titanium Siyah kumaşa sahip oluyor. Ford Fiesta, arka koltuktaki yolcular için evvelki jenerasyonlarından daha geniş diz mesafesine sahip. Taşıtın valiz hacmi ise 292 litre.  

Güvenlik:

Risk ihtar ışıkları:

Ford Fiesta

Ford Fiesta 2020 taşıtınızı kullanırken ani bir fren yapmanız vaziyetinde otomobilin artta bulunan risk ihtar ışıkları otomatik olarak yanıp sönmeye başlıyor ve arka vasıtada bulunan sürücüyü uyararak mümkün bir kazayı yasaklamaya çalışıyor. Bu özellik sayesinde yolculuk hem kendi vasıtanız hem de tehlikesiz takip mesafesini gözeten arkadaki vasıta son derece tehlikesiz olacaktır. 

Adaptif sürat hakimiyet sistemi:

Ford Fiesta

Adaptif sürat hakimiyet sistemi, bugün yeni model otomobillerin neredeyse hepsinde görebileceğimiz sürat limiti özelliğiyle birebir. Klasik sürat limitleyicisi olmasının yanı gizeme, bu özellik sayesinde Ford Fiesta vasıtanız öndeki vasıtayla arasına tehlikesiz takip mesafesi koyabiliyor ve süratini tekerrür buna göre ayarlayabiliyor. 

Otomatik uzun farlar:

Ford Fiesta

Uzun farların karşıdan gelen sürücüler için son derece riskli olduğu kaçınılmaz bir reel. Özellike uzun yol sırasında zati yorulmuş bir sürücünün üzerine uzun farlarla gitmek, ölümcül kazalara dahi yol açabiliyor.

Ford Fiesta 2020, bu cins kazaları önlemek için yeni jenerasyon bir hayli otomobilin kullanmaya başladığı özelliklerden birisini bünyesine ilave etmiş. Yolculuk sırasında otomobiliniz karşıdan gelen bir otomobili algılarsa, uzun farlarını hemen kapatıp kısa farlara geçiyor. Araba geçip gittikten sonra ise yolu tekerrür muntazam görebilmeniz için uzun farları geri açıyor

Sürücü dikkat takip sistemi:

Ford Fiesta

Uykusuzluk, trafik ve uzun yol, sürücüleri en çok yoran etmenlerden yalnızca birkaçı. Bitkinliğin vermiş olduğu ihmalkârsızlık neticeyi sürücü hem kendisi hem de karşı taraf için ölümcül derecede kazalara sebebiyet verebilir.

Ford Fiesta 2020, bu cins kazaları yasaklayabilmek ismine taşıtın içerisinde sürücünün bitkinlik bulgularını idrak eden bir sisteme sahip. Sistem, ilk evvel sürücüye mola vermesi gerektiğini anımsatıyor ve bulgular devam ederse sürücüyü görsel ve sesli bir biçimde uyarmaya devam ediyor.

Trafik levha tarife sistemi:

Ford Fiesta

Yeni Ford Fiesta 2020, yoldaki sürat hududu, sollama yasağı gibi trafik levhalarını idrak edip tahlil ettiği bilgileri taşıtın yol bilgisayarı ekranından sürücüye bildiriyor. Bu özellik sayesinde gözünüzden kaçırdığınız levhalar olsa dahi, ekran aldığınız ihtarlarla kaidelere uygun bir biçimde hareket edebilirsiniz. 

Kapı kenar gözetmesi:

Ford Fiesta

Kabus gibi dar alanlarda, otomobilin kapısını açarken çoğu zaman kapıyı çizdiğimiz ya da yandaki vasıtaya hasar verdiğimiz gidişatlar olabiliyor. Ford Fiesta 2020, kapıların kenarlarına koymuş olduğu korumalar sayesinde bu cins darbeleri yasaklamayı amaçlıyor. 

Konfor:

Isıtmalı direksiyon:

Ford Fiesta

Kış günlerinde sabah erken saatlerde buz gibi otomobile binip üşüyerek yola çıkmak kimsenin beğendiği bir gidişat değil. Yeni Ford Fiesta, sürücülerinin konforunu düşünerek elektrikli ısıtmalı direksiyona sahip. 

Açılabilir sırça tavan:

Ford Fiesta

Ford Fiesta 2020, isteğe bağlı olarak açılabilir sırça tavana sahip. Sürücüye ve özellikle otomobildeki yolculara panoramik sema manzarası sunan bu özellik sayesinde yolculukların daha rahat ve iç açıcı geçmesi gayet mümkün. 

Yüksek niteliğe sahip ses sistemi:

Ford Fiesta

Ford Fiesta’nın içinde, 675 Watt’lık B&O Ses Sistemi bulunuyor. Toplamda 10 hoparlörden oluşan bu sistemi, tiz ve bas sesleri daha net bir biçimde dinlemenize imkân sağlıyor. 

Multimedya sistemi:

Ford Fiesta

Ford Fiesta 2020, Trend kutusunda 4,2 inç, öteki kutularında ise 8 inçlik renkli dokunmatik ekrana sahip. Vasıtada bulunan SYNC Vasıta İçi Balaka ve Cümbüş Sistemi sayesinde bu ekran üzerinden cep telefonunuza basitlikle ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Aynı operasyonları dilerseniz AppLink ve Apple CarPlay özelliklerini kullanarak ad reelleştirebiliyorsunuz. 

Park asistanı:

Ford Fiesta

Türkiye’de özellikle kalabalık kentlerde park yeri bulmanın bazen çok güçleştiği bir reel. Ford Fiesta, sizin için uygun bir park yeri bulduktan sonra sizi yönlendiriyor ve siz gazı, freni ve vites farklılığını hakimiyet ettiğiniz sürece direksiyon manevraları yapabiliyor. Bu özellik yalnızca otomobili park ederken değil, park yerinden çıkış esnasında da kullanılabiliyor. 

Ford Fiesta ekipman kolileri:

Ford Fiesta

Fiesta Trend Fiesta Titanium Fiesta ST

Yeni Ford Fiesta, daha evvel de belirttiğimiz gibi 3 değişik ekipman kutusuna sahip. Koliler Trend, Titanium, ve ST teçhizatlarından oluşuyor. Bu kutuların arasında en çok öne çıkan Fiesta ST teçhizatı. 

Ford Fiesta ST’de öteki kutuların aksine 18 inçlik alaşımlı jantlar bulunuyor. Araba 200 at ve 1.5L EcoBoost motora sahip. Koltuklarından pedallarına kadar tamamen spor araba biçiminde planlanan bu taşıtın 0 kmden 100 kmye erişme süresi ise bütün 6,5 saniye

Ford Fiesta performansı, motorları ve yakıt tüketimi:

Ford Fiesta

Ford Fiesta’nın şu anlık satışa sunulan 2 değişik motor alternatifi bulunmakta. Otomatik vites kullanmak istediğinizde karşınıza şu anlık yalnızca benzinli motor çıkıyor ancak ileride dizel motorlu otomatik şanzımana sahip taşıtlar kazanç mı orasını öğrenemiyoruz. Gelin hep beraber Ford Fiesta’nın motorlarına ve yakıt tüketimlerine yakından göz atalım.

1.5L Dizel 85 hp:

Ford Fiesta

Vasati lt/100 kilometre: 3,8  Kent içi lt/100 kilometre: 4,1 – 4,2 Kent dışı lt/100 kilometre: 3,4 – 3,5

1.0L Benzinli Otomatik Şanzıman 100 hp:

Ford Fiesta

Vasati lt/100 kilometre: 5,6 – 5,7  Kent içi lt/100 kilometre: 7,2 – 7,3 Kent dışı lt/100 kilometre: 4,6 – 4,7

Ford Fiesta

Ford Fiesta 2020 maliyetleri:

Ford Fiesta 2020 1.0L EcoBoost 100 PS Otomatik Benzin 178.000 TL Ford Fiesta 2020 1.5L TDCi 85 PS Manuel Dizel 178.000 TL

Sizler için Ford Fiesta 2020’nin yeni özelliklerini ve teknik ayrıntılarını yakından inceledik. Peki sizler Ford Fiesta’nın bu yeni hali ve maliyeti hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır