Günümüz Oyunlarına Taş Çıkaran En İyi Daha Önceki PC Oyunları

Günümüz Oyunlarına Taş Çıkaran En İyi Daha Önceki PC Oyunları

Büyüyen ve gelişen PC sanayisiyle birlikte günümüzde orta segment bir PC satın alıp çağdaş oyunları oynamak geçmiş senelere göre daha basit. Fakat bazı oyuncular bırakamadıkları unutulmaz imallere bir kader daha vermek, bazı oyuncular da ellerinde bulunan düşük sistemli PC’lerde reyin sevincini yaşamak istiyorlar

Oyunculuk ve reyin oynamak yalnızca her sene çıkan çağdaş oyunları oynamak anlamına gelmiyor. Her oyuncunun geçmişte oynayıp da unutamadığı bazı üretimler, daha önceki olmalarına karşın hâlâ oynanış ve hikâye doğrultularından günümüz oyunlarına taş çıkartacak derecede olabiliyor. Bu listemizde sizlere düşük sistem ihtiyaçlı unutulmaz daha önceki PC oyunlarını derledik. Gelin günümüz oyunlarına taş çıkaran düşük sistem ihtiyaçlı unutulmaz oyunlar listesine yakından bir göz atalım. Dilerseniz düşük sistem ihtiyaçlı oyunlar listemize de buradan erişebilirsiniz.

Günümüz oyunlarına taş çıkaran düşük sistemli en iyi daha önceki PC oyunları:

Half-Life 2 Fallout: New Vegas Diablo II Assassin’s Creed II Baldur’s Gate II Deus Ex The Longest Journey Need for Speed: Most Wanted 2005 System Shock 2 Warcraft III: Reign of Chaos Prince of Persia: The Sands of Time Thief: Deadly Shadows Max Payne 2: The Fall of Max Payne Far Cry 2 The Elder Scrolls IV: Oblivion

Half-Life 2

düşük sistemli en iyi eski PC oyunları

Cins: Bilim Kurgu/Aksiyon/FPS Çıkış Yılı: 2004 Yayıncı: Valve

1998 senesinde çıkan Half-Life’ın herkesi afallatan harikulade kurgusal hikâyesi ve reyin dünyasında devrimsel olan oynanışın üzerine yenilikler ilave edilerek devam ettiği Half-Life 2’de oyuncular, uzaylılar tarafından istilaya uğramış ve popülasyonu bir avuç insan olarak kalmış dünyada “yaşamda kalmaya” çalışıyorlar. Half-Life 2, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Fallout: New Vegas

Cins: Sarih Dünya/Rol Yapma Oyunu Çıkış Yılı: 2010 Yayıncı: Bethesda Softworks

Çıkışının üzerinden 10 sene geçmesine karşın Fallout: New Vegas hâlâ hem sarih dünyası hem de atmosferiyle günümüz oyunlarından hiç de geri kalmıyor. Nükleer kıyamet sonrası dünyada kalan az rakamda insandan biri olarak oynadığımız bu oyunda Nükleer sonrası çorak dünyada mutantların ve düşmanların arasında yaşamda kalmaya çalışıyoruz.

Asıl bir rol yapma oyunu olan Fallout: New Vegas’ta film tadındaki uzun sinematiklerin ve diyalogların sevincini çıkartabilirsiniz. Fallout: New Vegas, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Diablo II

Cins: Rol Yapma Oyunu/Aksiyon Çıkış Yılı: 2000 Yayıncı: Blizzard Entertainment

Rol yapma oyunu denilince belki akla gelen ilk oyunlardan biri Diablo II’dir. 1996 senesinde çıkan Diablo serisine 2000 senesinde yapılan efsane geri dönüşle reyin dünyasına yeni bir soluk getiren Diablo II, rol yapma oyunlarının atalarından biri olma unvanını sonuna kadar hak ediyor. Diablo II’de oyunda bulunan 5 şahsiyet sınıfından birini seçerek, saatler süresince Diablo âleminin inanılmaz atmosferinde kaybolabilirsiniz.

Assassin’s Creed II

Cins: Aksiyon/Sarih Dünya/Parkur Çıkış Yılı: 2010 Yayıncı: Ubisoft

2007 tarihinde ilk çıkan ve reyin dünyasına yeni bir soluk getiren Assassin’s Creed, hem çok beğenilmiş hem de çok tenkit etilmişti. İlk oyunun ardından 3 yıl sonra çıkan Assassin’s Creed II’nin üzerine bugüne kadar 9 reyin çıkmış olsa da Assassin’s Creed II günümüzde hâlâ serinin en çok beğenilen oyunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Efsane Ezio Auditore de Firenze kişiliğini yönlendirdiğimiz bu reyin bizlere 15. asır Rönesans İtalya’sında kaybolacağımız uzun saatler vadediyor. Assassin’s Creed II, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Baldur’s Gate II

Cins: Rol Yapma Oyunu/Fantezi Çıkış Yılı: 2013 Yayıncı: Beamdog

Tüm zamanların en iyi rol yapma oyunlarından biri olarak kabul edilen Baldur’s Gate serisinin ikinci oyunu Baldur’s Gate II, ilk oyunun efsane hikâyesini ve rol yapma elementlerini oyunculara yenilenmiş bir âlem ve atmosferle sunuyor. Efsane Zindanlar ve Ejderhalar âleminde uzun saatler geçirebileceğiniz bu oyunun Android ve iOS versiyonları da bulunuyor. Baldur’s Gate II, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Deus Ex

düşük sistemli en iyi eski PC oyunları

Cins: Rol Yapma Oyunu/Cyberpunk Çıkış Yılı: 2000 Yayıncı: Square Enix

İlk olarak 2000 senesinde piyasa sürüldüğünde büyük alkış toplayan Deus Ex tezsi 2016 senesine kadar devam oyunlarıyla beraber oyuncuların karşısına çıkmaya devam etti. Bir basmakalıp olarak değerlendirilen Deus Ex oyuncuları; Blade Runner vari atmosfere sahip, büyüyen teknolojiyle dünyanın kaotik bir hâl aldığı 2052 senesine doğru yolculuğa çıkarıyor. Deus Ex, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

The Longest Journey

Cins: Serüven Çıkış Yılı: 2000 Yayıncı: Funcom

“İşaretle ve tıkla” oynanış mekaniğine sahip olan The Longest Journey, isminde de belirttiği gibi oyuncuları muhtelif bulmacaları çözüp sırları ortaya çıkardıkları uzun bir yolculuğa çıkartıyor. Sadece sinematikleri dahi 10 saati geçen bu oyunda idarediğiniz kişilikle beraber “paralel âlemler” arasında film tadında bir reyin tecrübeyi yaşayabiliyorsunuz. The Longest Journey, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Need for Speed: Most Wanted 2005

Cins: Araba Yarışı Çıkış Yılı: 2005 Yayıncı: Electronic Arts

Need for Speed serisinin 9. oyunu olan ve serinin en çok beğenilen oyunlarından biri olan Need for Speed: Most Wanted basmakalıp bir araba yarışı oyunundan çok daha aşırısı. Nitelikli sinematikleriyle, akıcı hikâyesiyle ve oldukça fazla araba özelleştirme alternatifleriyle Most Wanted oyunculara basmakalıp bir araba yarışı oyunu tecrübesinin yanı gizeme rol yapma elementleri ve doyurucu bir hikâye de sunuyor.

System Shock 2

Cins: Rol Yapma Oyunu/Fobi Çıkış Yılı: 1999 Yayıncı: Nightdive Studios

Çıkış yaptığı 1999 senesinde 10’dan fazla platformda senenin oyunu seçilen System Shock 2, belki de piyasaya sürülmüş en iyi rol yapma oyunlarından biri. Başlangıçta bağımsız bir reyin olması tasarlanan System Shock 2’de oyuncular, uyandıkları uzaylı organizmalar tarafından istilaya uğramış bir uzay gemisinde yaşamda kalmaya çalışıyor. System Shock 2, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Warcraft III: Reign of Chaos

Cins: Asıl Zamanlı Strateji Oyunu Çıkış Yılı: 2002 Yayıncı: Blizzard Entertainment

Warcraft serisinin 3. oyunu olan tıpkı Age of Empires serisinde olduğu gibi ünitelerinizi ürettiğiniz ve köylerinizi inşa edip düşmanlarla savaştığınız asıl zamanlı bir strateji oyunudur. Fakat Warcraft III’ü öbür strateji oyunlarından ayıran en ehemmiyetli özelliğiyse bugün League of Legends gibi MOBA oyunlarının atası olan Dota’nın bu oyundan çıkmış olmasıdır.

Orijinal olarak Warcraft III’şan ek koliyi olan The Frozen Throne’da bir harita olarak bulunan Dota uzun senelerin ardından bugün bildiğimiz hâline gelmiştir.

Prince of Persia: The Sands of Time

düşük sistemli en iyi eski PC oyunları

Cins: Aksiyon/Serüven/Parkur Çıkış Yılı: 2003 Yayıncı: Ubisoft

Assassin’s Creed serisinin ve ardından çıkan 3D parkur oyunlarının atası Prince of Persia: The Sands of Time, çıktığı 2003 senesinde reyin dünyasına bir nevi yeni bir tema ilave etmiş oldu. Duvarlardan koşup sıçradığımız, uçsuz bucaksız binalara tırmandığımız bu reyin Pers İmparatorluğu’nun sihirli atmosferine sahip hikâyesini de oldukça akıcı bir biçimde işliyor. Prince of Persia: The Sands of Time, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde, oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Thief: Deadly Shadows

Cins: Saklılık/Aksiyon Çıkış Yılı: 2004 Yayıncı: Square Enix

Thief serisinin üçüncü oyunu olan Thief: Deadly Shadows’ta oyuncular “Steampunk” atmosferine sahip City adlı kentte Garrett ismine akılda bir hırsızı canlandırıyor. Oldukça fazla saklılık kapsayan bu oyunda, oyuncular akılda hırsız Garrett ile beraber en riskli konutlara girip en çok arzulanan nesneleri çalmaya çalışıyor. Thief: Deadly Shadows, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Max Payne 2: The Fall of Max Payne

Cins: Aksiyon Çıkış Yılı: 2003 Yayıncı: Rockstar Games

Max Payne 2 hakkında ne desek az, birinci oyundan sinematik ve akıcı anlatımıyla sıyrılan ve oynanış güzergahından da seriye büyük artılar kazandıran Max Payne 2’de karanlık dedektifimiz Max Payne ile beraber hem New York üzerinde kontrol sağlamış büyük bir kabahat çetesini çökertmeye hem de öldürülen eşimiz ve çocuğumuzun intikamını almaya çalışıyoruz. Max Payne 2, karanlık ve “film-noir” vari atmosferiyle sizi ilk saatlerinden itibaren oyunun içine tutuklamayı muvaffak oluyor. Max Payne 2, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Far Cry 2

Cins: FPS/Sarih Dünya Çıkış Yılı: 2008 Yayıncı: Ubisoft

FPS oyunlarında yeni bir çağ açan Far Cry’ın ikinci oyunu Far Cry 2’de, Afrika’da asıllaşan sivil savaşın tarafları arasında sıkışıp kalmış ve her iki tarafa da çalışan bir kiralık katil rolünü üstleniyoruz. Her iki tarafa da çalışarak sivil savaşa son vermeye çalıştığımız bu oyunda devasa Afrika arazilerinde hem düşmanlarımızla hem de sıtma gibi hastalıklarla gayret etmeye çalışıyoruz. Far Cry 2, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

The Elder Scrolls IV: Oblivion

Cins: Rol Yapma Oyunu/ Sarih Dünya Çıkış Tarihi: 2007 Yayıncı: Bethesda Softworks

The Elder Scrolls tezsi mevzubahisinde olduğunda serinin hayranlarının ikiye parçaladığı bir nokta var: Oblivion hayranları ve Skyrim hayranları. The Elder Scrolls IV: Oblivion serisinin 4. oyunu olarak karşımıza çıkıyor ve oyunculara serinin daha evvel sunmadığı büyüklükte bir sarih dünya ve daha evvel görülmemiş uzunlukta bir hikâye sunuyor.

Elder Scrolls’un inanılmaz ve sihirli dünyasında belki de aylar geçirebileceğiniz bu oyunun bir hayli değişik mod seçeneği de bulunuyor. The Elder Scrolls IV: Oblivion, Steam Yaz İndirimleri kapsamında hâlâ indirimde oyunun Steam sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız unutulmaz ve daha önceki PC oyunları listemizin sonuna geldik. Listede yer almayan sizin efsane olduğunu düşündüğünüz oyunları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Ayrıca fiyatsız düşük sistemli oyunlara göz atmak isterseniz buradan bir öbür listemizi araştırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır