Henüz Piyasaya Sürülmeyen Tesla Roadster’ın Özellikleri ve Maliyeti

Henüz Piyasaya Sürülmeyen Tesla Roadster’ın Özellikleri ve Maliyeti

İlk jenerasyon Tesla Roadster 2008 senesinde piyasaya sürülmüştü. Aşırısıyla sevilen modelin yapımı 2012 senesinde durduruldu ve takvim yaprakları 2017 senesini gösterirken ikinci jenerasyon Roadster tanıtıldı. Markanın şu anda en çok beklenen modeli konumunda yer alan Tesla Roadster 2.0, söylenenlere göre rekorları yerle bir etmeye geliyor. Tamamen elektrikli spor araba Tesla Roadster 2.0’ın 2021 senesinin sonlarına doğru piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sizler için Tesla Roadster 2.0’ın dikkat sürükleyen özelliklerini ve çıkması beklenen maliyetlerini bir araya getirdik. Dilerseniz rekorlar kırması beklenen ikinci jenerasyon Tesla Roadster’ın ilk ayrıntılarına beraber göz atalım.

Tesla Roadster tasarım

Dış tasarım

Tesla Roadster dış tasarım

Birinci jenerasyon Tesla Roadster’ın dış tasarımı, Lotus Elise modelinden esinlenerek planlanmıştı ve o model esas alınarak piyasaya sürülmüştü. İkinci jenerasyon Tesla Roadster ise tamamen orijinal ve çok daha fütüristik bir tasarıma sahip. Vasıtanın belirgin hatları ve bununla beraber harmanlanmış enerjik yuvarlak çizgileri, Tesla Roadster 2.0’ın rekorlar kırmak için geldiğini bizlere anlatır kalitede.

Spor bir arabanın taşıyabileceği neredeyse tüm tasarım özelliklerini taşıyan Tesla Roadster modelinde farların tasarımı da vasıtanın dargın görüntüsüne destekçi oluyor. Bununla beraber ikinci jenerasyon Tesla Roadster’da dağılabilir sırça tavan bulunuyor. Dolayısıyla Tesla Roadster üstü açılabilen arabalar convertible gibi de kullanılabiliyor.

İç tasarım

Tesla Roadster iç tasarım

Tesla Roadster’ın dış tasarımı çoğu yerde görünmüş olsa da vasıtanın iç tasarımının nasıl olacağı hala bütün olarak öğrenilmiyor. Yeniden de ikinci jenerasyon Tesla Roadster’ın iç tasarımıyla alakalı birkaç ayrıntı öğreniyoruz. Bunlardan biri, vasıtanın esrarengiz ancak bir o kadar da fütüristik bir tasarıma sahip olan direksiyonu. Tesla, ikinci jenerasyon Roadster’da yuvarlak bir tasarım yerine aynı Formula 1 taşıtlarında olduğu gibi dikdörtgen tasarımlı ancak çok daha acayip bir direksiyona yer vermiş.

Çoğu Tesla modelinde var olan dokunmatik ekran, Tesla Roadster’da çok daha değişik bir şekilde, orta konsolu kaplayacak kadar büyük bir biçimde karşımıza çıkıyor. Arabanın iç kısmında dikkat sürükleyen bir başka özellik ise, süratiyle rekorlar kırması beklenen bu spor arabada 4 şahsı taşıyabilecek koltuk bulunuyor olması.

Performans

Tesla Roadster performans

İkinci jenerasyon Tesla Roadster, performans alanında yevmiye kullanılan kent taşıtlarına sanki fark atmayı kastediyor. Tesla CEO’su Elon Musk’ın söylediklerine göre Roadster, caddede kullanılması legal olan rastgele bir seri yapım arabadan daha seri olacak. Bunun dışında Elon Musk, arabanın yüksek performanslı teçhizat seviyelerinin esas beyannamelerinin ötesinde olabileceğini duyurdu.

Tesla’nın fotoğrafı olarak yaptığı söylemelere göre ikinci jenerasyon Tesla Roadster’ın 0’dan 100 kilometre/saat sürate erişmesi sadece 1,9 saniye sürecek. Vasıtanın 0’dan 160 kilometre/saat sürate erişmesi için ise 4,2 saniye yetecek. Azami sürat olarak net bir bilgi bulunmasa da Tesla Roadster’ın 400 kilometre/saat sürati aşması bekleniyor. 10.000 Nm teker torku olan Tesla Roadster, dört sürükler sürüşüyle gerçekten de rekorları alt üst edecek gibi duruyor.

Pil erimi

Tesla Roadster 2020

Tesla Roadster ile kırılmak istenen rekorlardan biri de vasıtanın gidebileceği erim gibi duruyor. Firmanın iddialarına göre vasıtada 200 kW/saat’lik pil koliyi bulunacak. Bu pil kutusunun Tesla Roadster’ı 1000 kmnin üstünde yola götürebileceği söyleniyor. Bu erim, Tesla’nın bu zamana kadarki vasıtalarının hepsinden çok daha yüksek.

Tesla Roadster, Tesla Model 3’nam uzun erim versiyonunun iki katı mesafe kat edebilecek. Elon Musk, Roadster’da bulunan pilin iki Model S pilinin bir araya getirilmiş hali olduğunu açıkladı. Musk ayrıca Roadster’ın pilleri hakkında konuşurken bu pillerin daha bereketli bir biçimde çalışacağına söyledi.

Tesla Roadster ne zaman çıkacak?

Tesla Roadster ne zaman çıkacak

Tesla Roadster’ın ne zaman piyasaya sürüleceği mevzusu merak ediliyor olsa da bu mevzu reelinde bütün bir bilmece. Elon Musk, Tesla’nın yaptığı bir faallikte yeni jenerasyon Tesla Roadster’ın 2020 seneyi içerisinde piyasaya sürüleceğinin lafını vermişti, dolayısıyla herkes vasıtanın bu yıl bütün de bu zamanlarda piyasaya sürülmesini bekliyordu ancak Musk daha sonra bu gidişatı bilinmezliğe çeken bir konuşma reelleştirdi.

Geçtiğimiz mayıs ayında bir mecmuayla görüşme yapan Elon Musk, Roadster’dan yemeklerin ardından söylenen bir tatlı gibi bahsetti. Bunu söylemesinin nedeni, Tesla’nın Cybertruck, Semi gibi değişik öncelikleri olması. Dolayısıyla Tesla öncelikle Cybertruck gibi modelleri piyasaya sürmeyi, Roadster’ı ise onlardan daha sonra çıkarmayı tasarlıyor. Cybertruck’ın 2021 senesinin sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklendiğinden, Roadster’ın çıkışının da 2022 senesine kadar topallayacağı varsayım ediliyor.

Tesla Roadster maliyeti:

Tesla Roadster fiyat

Tesla’nın fotoğrafı internet sitesinde yazan bilgilere göre Tesla Roadster 200.000 dolar aidatlar hariç düz hesap ile 1.371.572 TL esas maliyet yaftasına sahip. Vasıtanın özel olarak planlanan ve 1.000 adetle hudutlu olan Founders Series modeli ise 250.000 dolar 1.714.352 TL maliyet yaftasıyla satışa sunuluyor. Vasıtaya hemen sahip olmak isteyenler ise ön sipariş için 50.000 dolar 342.720 TL ödeyerek bu fırsattan faydalanabiliyor.

Elbette vasıtanın Türkiye satış maliyetinin nasıl olacağı mevzusunda kesin bir bilgi veremiyoruz çünkü Tesla’nın henüz Türkiye’de açılmış bir şubesi veya satış yapan fotoğrafı bir dağıtıcısı yok. Dolayısıyla Tesla Roadster’ın Türkiye’de satılacağının garantisini veremediğimiz gibi satış maliyetinin ne kadar olabileceği hakkında da kesin bir yargıda bulunamıyoruz. Yeniden de Tesla’nın yakın zamanda Türkiye’ye giriş yapacağı konuşulduğundan, vasıtanın da Türkiye’de satılması olası.

Yeni jenerasyon Tesla Roadster modelinin maliyeti ve özellikleri hakkındaki ilk ayrıntıları paylaştığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. Sizlerin de yeni Roadster ile alakalı fikirlerini yorumlar kısmında görmek isteriz. Bu ve bunun gibi araba haberlerimizin devamı gelecek. Bu cins içeriklerimizi kaçırmamak için bizleri takipte kalın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır