Kapat
Karma Teknoloji 271 0

İkinci El Server Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bir server almak istiyorsunuz ancak sunucu alırken nelere dikkat edilmeli, ikinci el server tercih edilebilir mi, hangi marka sunucu seçilmeli ve nasıl ölçeklendirmelisiniz gibi sorularınız var ise bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.


 

 

İkinci El Server Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yerine bir server almak istiyorsunuz ancak sunucu alırken nelere dikkat edilmeli, ikinci el server tercih edilebilir mi, hangi marka sunucu seçilmeli ve nasıl ölçeklendirmelisiniz gibi sorularınız var ise bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

 

Günümüzde sıfır olarak satın alınabilecek en ucuz server tower kasa olarak en düşük donanımları ile birlikte minimum 4000TL civarlarından başlamaktadır. Peki bu mütevazı içeriği ile satın alacağınız mikro server sizin için yeterli olacak mı? Büyük çaplı projeleriniz için gerekli olan rock serverlar ile kuracağınız server odaları ve sistem odaları ise on binlerce hatta yüz binlerce TL’yi bulabilmektedir.

 

Bu iki uç örnek de göz önünle alınarak ilk yapılması gereken şeyin gerçek ihtiyacınızı belirleyerek size en uygun sunucu türünü ve donanımlarını tespit etmenizin gerekli olduğunuzu unutmamalısınız.

 

Server alırken nelere dikkat edilmeli?

 

  1. İhtiyacınızı belirleyin (hangi alanlarda, nasıl ve ne yoğunlukta kullanılacak? gibi). İhtiyacınıza göre seçebileceğiniz 3 çeşit server tipi var; Normal server, Storage server ve Workstation serverlar mevcut.
  2. İhtiyacınıza göre sunucu işlem yoğunluğu ve depolama kapasitesini tahmin edin, uzmanlardan destek alabilirseniz çok daha iyi olur, böylece sunucunun donanımını belirlemiş olursunuz.
  3. Server konusunda uzman ekiplerden destek almadan önce ilk olarak sunucuyu ne amaçla kullanacağınızı detaylı bir şekilde raporlandırmanız çok daha net seçim yapılmasını sağlayacaktır. Bu rapor sizin için ya da server uzmanları için ip ucu niteliğinde olmalıdır.
  4. Elinizdeki rapora göre internetten sıfır server satışı, ikinci el server satışı ve server parçaları satışı yapan firmaları bularak bir fikir edinip fiyat listesi oluşturun.
  5. Bu aşamada sıfır ya da ikinci el server satın alımı konusunda karar vermelisiniz, eğer istediğiniz özelliklerde bakımı yapılmış ve garantili 2.el sunucu alabiliyorsanız sizin için en uygun çözüm bu olabilir. 2.el server alım satımı için ikincielaliyoruz.com sitesinden elinizdeki rapor ile teklif alabilirsiniz.
  6. İkinci el olarak istediğiniz ürüne ulaşamıyorsanız elinizdeki oluşturduğunuz listedeki en uygun fiyatı sunan ayrıca size daha sonra servis de sağlayabilecek en köklü firmayı seçmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

{newstanitim}