Kapat
Bilim 193 0

İnsan Beyni Bilgisayara Bağlanıyor!


Bilim kurgu filmlerinden alışkın olduğumuz bir teknoloji daha, gerçek olmak üzere. Teknoloji dünyasında gerçekleştirdiği çılgın projelerle adından söz ettiren Elon Musk, bu kez de insan beyninin bilgisayar ortamına aktarılabileceği bir proje üzerinde çalışacağını duyurarak, teknoloji dünyasını bir kez daha şoka uğrattı.


Bilgisayarı Beyin Yönetecek!
Çılgın bilim adana escort, hayal gücünün sınır tanımadığı bilim kurgu filmlerini gerçek hayat uyarlamakta oldukça kararlı görünüyorlar. Teknoloji dünyasında sıra dışı projelerle gündeme gelen ve Marvel çizgi roman aleminin ünlü milyoner dehası Iron Man’a benzetilen Elon Musk, yine şaşırtıcı bir proje ile adından söz ettireceğe benziyor. Tesla Motors ve SpacaX gibi teknoloji dünyasının öncü şirketlerin sahibi olan genç deha, trafik sorununa çözüm getirmesi planlanan sıra dışı tünel kazma projesinin ardından, bu kez de kulağa çok daha imkânsız gelen bir teknoloji ile karşımıza çıkacağının sinyallerini verdi. İnsan ve makine etkileşimi üzerinde çalışma yürüten ve bununla ilgili olarak Neuralink isimli bir şirket kuran Musk, insan beynini bilgisayar ortamına aktarabileceğini iddia ederek, bilim dünyasını bir kez daha şaşırttı. Fiziki herhangi bir bağlantı olmadan insan ve makineler arası iletişim kurabileceğini ifade eden Musk, söz konusu noktaya tedavisi mümkün olmayan bazı hastalıkların tedavisini araştırırken gelindiğini belirtti.

Söz konusu sıra dışı teknoloji ile insan zihnini bilgisayar ortamına aktarabileceklerini anlatan Elon Musk, insan beyninde yer alan bilgilerin bilgisayar ortamında depolanıp indirilebilmesinin ise bir sonraki hedefleri olduğundan bahsetti. Yapay zekâ sistemi ve “sinir dantelleri” ismiyle oluşturulacak yapay sinir sağları sayesinde, başta Parkinson olmak üzere pek çok sinir hastalığının tedavisi için geliştirilmesi planlanan projenin masum olmayan bir tarafı da var. Zira zihni bilgisayara ortamına aktarılacak kişiye uygulanacak işlemler kulağa biraz rahatsız edici geliyor. Bu kapsamda söz konusu kişiye yerleştirilmesi gereken elektrotlar, beyin içine yerleştirilecek ve bir süre beynin içinde kalacak. Bu çılgın projenin çok yakın bir tarihte hayata geçirileceğini ifade eden Elon Musk, “bilim kurgu filmlerini yaşamaya hazır olun!” diye konuştu.

Merve Ayaz {Merve Ayaz}