Instagram’ın TikTok eşi video özelliği Reels, Türkiye’deki kullanıcılara açıldı

Instagram’ın TikTok eşi video özelliği Reels, Türkiye’deki kullanıcılara açıldı

Instagram’ın TikTok eşi Reels özelliğini Amerika Birleşik Devletleri dışındaki bölgelerde yayına almaya başladığını sizlere aktarmıştık. Temmuz başında TikTok’un menedilmesiyle Hindistan’daki kullanıcılara açılan Reels’in, Ağustos ayının başında Amerika Birleşik Devletleri De dahil olmak üzere 50’den fazla ülkede tanıtımını reelleştireceği konuşuluyor. 

Instagram bugün yeni video özelliği Reels’ı kullanıma sunduğunu duyurdu. Kullanıcılar, Reels ile ses, efekt ve yeni yaratıcı taşıtlar kullanarak 15 saniyelik videolar sürükleyebiliyor ve bu videoları tertip edebiliyor. Gönderi veya Öykü olarak paylaşılabilen Reels videoları, ayrıca Keşfet sekmesindeki Reels kısmında da sergilenebiliyor. Bu noktada yalnızca herkese sarih hesaplara ait Reels içeriklerinin bu sekmede görüntülenebileceğini de ilave edelim.

Reels ile sunulan yaratıcı taşıtlar ve Keşfet sekmesindeki bu yeni kısım ile Instagram, tıpkı TikTok gibi insanları içerik üreticisi olmaya teşvik ediyor.  Kullanıcıların Reels içerikleriyle dünyanın her yerinden kullanıcılar tarafından keşfedilmesi basitleşiyor.

Türkiye’deki İlk Reels Misalleri 

Türkiye’de ilk Reels misalleri, cümbüşlü ve gizeme dışı içerikleriyle öne çıkan içerik üreticilerinden geldi. Bu içerik üreticiler arasında Larissa Gacemer @larissaburak, Elvin Levinler @elvin, Selma Çiçekdal @selmacicekdal, Ezgi Özanlar @peppycooky, Sibil Çetinkaya @sibilcetinkaya ve Uğur Şengül @ugursengulx yer alıyor. 

Reels oluşturma adımları 

 Instagram kamerasında yer alan Reels birbirinden değişik tertip etme vasıtaları sunuyor. Bu taşıtlara göz atalım: 

Ses: Instagram müzik kütüphanesinden tercih yapılabileceği gibi, insanlar kendi orijinal seslerini de kullanabilecek. Orijinal ses kullanan herkese sarih hesaplarda bu ses hesaba atfedilecek ve başkaları da bu sesi kendi Reels videolarında kullanabilecek. AR Efektleri: Galeride hem Instagram hem de dünyanın muhtelif yerlerindeki içerik üreticilerinin hazırladığı muhtelif Artırılmış Reellik efektleri bulunuyor. Giderekici ve Geri Sayım: Giderekici ve geri sayım ile eller hür olarak video çekilebiliyor. Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak emeliyle bir klipteki nesneler hizalanabiliyor. Sürat: Video ve seslerin belli kısımları süratlendirilebiliyor veya yavaşlatılabiliyor.

Reels videolarının ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebildiğini belirtelim. Aynı zamanda videoların tek seferde çekilebilmesi de muhtemel. Bunların yanı gizeme galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

Herkese Sarih Hesaplar, Reels videolarını Keşfet sekmesindeki Reels kısmında paylaşabiliyor ve Instagram topluluğu tarafından keşfedilme fırsatını tutabiliyor. Aynı zamanda Akış’ta, takipçileriyle paylaşabiliyor. Belli şarkı, hashtag veya efekt kullanılan Hakikat videoları aynı zamanda o şarkı, hashtag ve efektlere özel sayfalarda görüntülenebiliyor. Saklı Hesaplar, Reels videolarını sadece takipçileriyle paylaşabiliyor. Başkaları bu videolardaki orijinal sesleri kullanamıyor ve videoları bu saklı hesabı takip etmeyen insanlarla paylaşamıyor. Reels videosu hazır olduğunda, paylaşım ekranında kroki kaydolunabiliyor, kapak fotoğrafı değiştirilebiliyor, metin ve hashtag ilave edilebiliyor ve dostlar etiketlenebiliyor. Paylaşılan Reels videoları, profilde Reels’a özel ayrı bir sekmede yer alıyor. Akış’ta paylaşılan Reels videoları profildeki ana sekmede de yer alıyor. Reels videoları aynı zamanda Story, Yakın Dostlar ve Direct iletilerde paylaşılabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır