Intel Yeni Thunderbolt 4 Protokolünü Duyurdu

Intel Yeni Thunderbolt 4 Protokolünü Duyurdu

Teknolojilerimizdeki büyümeleri genellikle RAM, operasyoncu gibi değişik teknolojiler üzerinden değerlendirmeye meyilli olsak da genel olarak baktığımızda, kullandığımız aygıtlar her alanda ilerliyor.

Bunun bir neticeyi olarak irtibatlar ve portlar da gitgide büyüyor. Bu portlardan biri de uzun zamandır gündemde yer alan Thunderbolt 4 olacak. CES 2020’de gördüğümüz port hakkındaki ayrıntılar ilk kez ortaya çıktı.

Thunderbolt 4 nedir?

thunderbolt 4

Thunderbolt 4, geçtiğimiz altı ayda iddia edildiği üzere Thunderbolt 3’şan hafifçe geliştirilmiş bir versiyonudur. Bu versiyonda sürat anlamında rastgele bir çoğalış görmeyeceğiz. Natürel Thunderbolt 4’şan şu andaki USB standardı olan USB 3.2 Gen 2’den dört kat daha süratli olduğunu da unutmamak gerekiyor.

USB 3.2 Gen 2 şu anda 10 Gbps maksimum sürate sahip. Bu da Thunderbolt 4’şan süratinin saniyede 40 GB’ı bulabileceği anlamına geliyor. Bir evvelki jenerasyon ile aynı mimariyi kullanan irtibat bu anlamda bir yenilik sunmuyor.

Yeni versiyonda Intel, yeni portla video ve data lüzumlarını iki katına çıkardı. Artık bu port iki 4K ekranı veya tek bir 8K ekranı destekleyebiliyor. Port ayrıca USB 2.0, USB 3.2, USB 4, DisplayPort ve PCIe takviyesine sahip. Aygıtın asgari bilgi aktarım oranı PCIe’de 32 Gbps oluyor. 

Intel, Thunderbolt 4’ü yaygınlaştırmayı amaçlıyor

thunderbolt 4

Intel ise Thunderbolt 4 girişinin daha da fazla makinede kullanılmasını ve daha yaygın hale gelmesine kastediyor. Yeni giriş için bazı sertifikalar sunan Intel, portların kullanılabileceği pek çok nokta sunuyor. 

Thunderbolt 4, dört adete kadar Thunderbolt 4 makineyle irtibat kurabilmeyi sağlıyor. Başka Bir Deyişle 40 Gbps’lık iletişimi kanallara ayırmak muhtemel olabilecek. Bu teknolojinin kullanıldığı dizüstü bilgisayarlar ise bu senenin ilerleyen yarıyıllarında gelecek. Geliştirici ve sertifikasyon kitleri ise sevk edilmeye başlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır