İnternet, televizyonu üçe katladı

İnternet, televizyonu üçe katladı

Günün 6 saatini internette, 2 saatini ise TV karşısında geçiriyoruz

Yaşamımıza süratle dahil olan internet, ananesel medya olan TV’nin önüne geçmiş ve yalnızca bir sene içinde internet bağımlılığını yüzde 60 çoğaldırmış vaziyette. Film-dizi izlemekten alışveriş yapmaya, araştırmadan sosyal medyaya kadar her mevzuda müracaat ettiğimiz internetin Türkiye’deki etkin kullanıcısı rakamı ise 48 milyon birey… Bu etkin kullanıcılar nerede zaman geçiriyor derseniz; 6 saatin 3 saatini sosyal medyada, geriye kalan 3 saatini ise internette sörf yapmaya ayırıyor. Ve bu 3 saat içinde de yoğun olarak alışveriş yapıyorlar!

Tüm dünyada süratle dağılan internet kullanımı, ananesel medyaların önüne geçmiş vaziyette. Konutlarımızın bırakılmazı olan televizyonu kullanım oranıyla üçe katlayan internetin Türkiye’deki etkin kullanıcı rakamı ise 48 milyon birey…

48 milyonluk etkin kullanıcının araştırmalara göre günün vasati 6 saat 46 dakikasını bilgisayar, tablet ya da cep telefonu ekranı karşısında başka bir deyişle internette geçirdiğini, televizyon başında tüketilen vaktin ise 2 saat 14 dakika olduğunu söyledi. 

Türkiye online alışverişte rekor kırıyor
Türk insanının interneti yoğun olarak kullandığını, bu sebeple de alışveriş yaparken internetten satın alım yaptığını belirten CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, ”Bu başkalaşımdan dolayı Türkiye online alışverişte devamlı rekor sihrime yaşıyor. Yalnızca bir sene içinde internet bağımlılığımız yüzde 60 çoğalmış vaziyette. Türkiye’de günün 6 saat 46 dakikasını internette geçiren 48 milyonluk bir kitle var. Bu kitle devamlı sosyal medya ve değişik kanallarda kendilerine erişmek için etkin bir çalışma içinde olan e-ticaret siteleri ile temas halinde. Natürel olarak her sene ehemmiyetli bir kitle, fiziki mağazalardan uzaklaşarak online mağazaların alıcısı konumuna geliyor. Online alışverişin rahatlığı da bu başkalaşımı süratlendiriyor” dedi. Bu sayılara bakarak Türkiye popülasyonunun yüzde 60’ının internete bağlı olduğunu , yapılan araştırmalardan hareketle 48 milyon şahsın yüzde 87’sinin internete kumpaslı olarak her gün girdiğinin altını çizdi. Haftada en az bir kere girenlerin oranının ise yüzde 9 ile hudutlu kaldığı, internette geçirilen vaktin 3 saat 1 dakikasının sosyal medya kanallarına parçaladığının altını çizdi.  Bu 3 saat içinde ise insanların en çok Youtube’u tıkladığı, Youtube’dan sonra insanların sırasıyla Facebook, Instagram, Twitter, WhatsApp ve Messenger’da müddet geçiriyor.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır