Kapat
Teknoloji 2.193 0

iOS 11.0.2 güncellemesi yayınlandı


Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 11 iPhone ve iPad kullanıcılarının beğenisine 19 Eylül’de sunuldu.


Milyonlarca kullanıcının beğenisine sunulan iOS 11 için şikayetler bir süredir sıklıkla dile getiriliyordu.
Birçok problemi de beraberinde getiren iOS 11 için ilk yama iOS 11.0.1’in ardından bugün de ikinci yama iOS 11.0.2 yayınlandı.
iOS 11 ile birlikte gelen sorunların başında Home tuşu gecikmesi bulunuyor.
Yeni iOS’u performans testine sokan teknoloji siteleri iOS 11 yüklü iPhone’larda home tuşunun eski sürümlere oranla daha geç tepki verdiğini saptadı.
Ancak bu iOS 11 ile ilgili dile getirilen ilk sorun değil.
Wandera isimli Mobil güvenlik firması tarafından yapılan araştırmaya göre yeni işletim sistemi iOS 11’in önceki versiyona göre iki kattan fazla pil tüketimine sebep olduğu ortaya çıkmıştı.

Geçtiğimiz günlerde iOS 11’in kontrol merkezinde bir sorun olduğu iddiası ortaya atılmıştı.

Kontrol Merkezi’nde Bluetooth ve Wi-Fi düğmelerine basarak bu işlevleri tam olarak kapatmadığınızı ortaya çıkardı.
Sorunu çözmek için telefonunuzdaki ‘Ayarlar’ kısmına gitmeniz ve gerekliği değişikliği burada yapmanız gerekiyor.
Bazı kaynaklar bunun Apple tarafından yapılan bilinçli bir değişiklik olduğunu savunsa da konu ile ilgili henüz resmi bir açıkma bulunmuyor.
iOS 11.0.1’in söz konusu sorunları çözüp çözmeyeceğini ise zaman gösterecek.
Peki 2.03 GB’lık büyüklüğündeki güncellemede ne gibi yenilikler sunuluyor?

İşte iOS 11’de yer alan yenilikler neler?
Açıklamada, iOS 11’in kullanıcıların mobil aygıtlarındaki fotoğraf, galeri ve sesli komut sistemi Siri’ye yenilikler getirdiği vurgulanırken, “artırılmış gerçeklik” (augmented reality) özelliğini de destekleyeceği bilgisi paylaşıldı.iOS 11 sayesinde iPhone ve iPad kameralarının daha profesyonel fotoğraflar çekebileceğine dikkat çekilen açıklamada, artırılmış gerçeklik özelliğini destekleyen iOS 11’in kullanıcılara interaktif oyun oynama, alışveriş yapabilme ve gerçek dünya görüntüleri üzerine sanal içerik yükleme imkanı sağlayacağı ifade edildi.

Açıklamada, Siri’nin kullanıcıların ses tonuna ve konuşma hızına daha duyarlı hale geldiği bilgisine yer verilirken, Siri’nin İngilizce’den Çince (Mandarin), Fransızca, Almanca, İtalyanca veya İspanyolca’ya sesli çeviri yapabildiği kaydedildi.

Ayrıca, iOS 11 sayesinde kullanıcıların arkadaşları ve aile bireyleriyle Apple Pay üzerinden para alımı ve gönderimi yapabileceğinin altı çizilen açıklamada, iOS 11’in sürüş esnasında sürücülere “rahatsız etmeyin” özelliğini de seçenek olarak tanıyacağı belirtildi.

iPad uygulamalarına ve dökümanlarına daha hızlı erişim sağlayacak ve dosyaları “sürükle-bırak” tekniğiyle daha çabuk taşıyacak iOS 11’in, Apple kaleminin iPad Pro ile daha entegre halde çalışmasına da olanak sağlayacağı vurgulandı.

Kullanıcılar, iPhone veya iPad’lerinde sırasıyla “ayarlar-genel-yazılım” güncelleme seçeneklerini takip ederek iOS 11’i indirebilecek.

Uzmanlar, kullanıcıların iOS 11’i indirmeden önce mobil cihazlarındaki bilgileri iCloud’a yedeklemelerini tavsiye ediyor.

Peki İOS 11 hangi iPhone ve iPad’lere yüklenebilecek?
İşte iOS 11 güncellemesi alacak modellerin tam listesi…
iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone 6s Plus

iPhone 6s

iPhone 6

iPhone 6 Plus

iPhone SE

iPhone 5s

Siri, ilerleyen zaman içerisinde daha fazla dil çevirme kapasitesine kavuşacak.

iPhone 5C ve öncesi iPhone’lar iOS 11 güncellemelesi alamayacak.

 

Mesut Kengir {Mesut Kengir}