Kapat
Karma Teknoloji 14 0

Iso 22000 Gıda Güvenliği Belgesi Nasıl Alınır


Iso 22000 Gıda Güvenliği Belgesi Nasıl Alınır


 

Iso 22000 Gıda Güvenliği Belgesi Nedir ve Nasıl Alınır

 

Iso 22000 belgesi çiftlikten tabağa düşüncesini benimseyen, gıda zinciri içinde katkı, ekipman, bileşen maddeler, paketleme malzemeleri gibi tüm aşamaları dikkatlice inceleyen uluslararası bir standart olma özelliği taşımaktadır. Bu güvenlik sistemini taşıma ve depolama operatörleri, parakende satış yerleri, gıda işleyenler, taşeronlar, yem üreticileri, gıda ambalaj üreticileri, katkı ve bileşen üreticileri, temizlik ajanları, gıda servisleri gibi gıda zinciri içerisinde yer alan tüm kuruluşlar tarafından çalışan sayısına bakılmaksızın uygulanabilmektedir. Bunun dışında ıso 22000 gıda güvenliği belgesi nasıl alınır madde madde inceleyecek olursak;

 

  • Belgeye sahip olmak isteyen kuruluş ilk önce belgelendirme kurumlarından çalışacak personel sayısına göre fiyat teklifi alması gerekir.
  • Teklifin kabul edilmesi halinde belgelendirme kurumunun başvuru formunu eksiksiz doldurmalı ve ayrıca istenilen evrakları tamamlamalıdır.
  • Belgelendirme firması bir baş denetici yetkilendirir ve sunulan ağ dökümanlarının standart koşullara uygun olup olmadığını inceler. Bu inceleme sonrasında olumlu bir sonuç alındığında denetim planına dahil edilir. Ancak olumlu bor sonuç alınmazsa eksiklikler yazılı bir şekilde belge başvurusunda bulunan kuruma rapor verilerek eksikliklerin giderilmesi istenir. Bu aşama gerçekleştikten sonra tekrar inceleme istenir ve kabul edilmesi halinde denetim planına alınır. Döküman analiziyle birlikte baş denetçi tekrar ihtiyaç duyarsa ön ziyaret de bulunabilir.

 

hadra {hadra}