Koronavirüs Neticesinde Tanınmaz Hale Gelen ‘Devrilmez’ Lakaplı Sporcu

Koronavirüs Neticesinde Tanınmaz Hale Gelen ‘Devrilmez’ Lakaplı Sporcu

COVID-19, eforlu fiziği ile bir hayli müsabaka kazanan sporcu Ahmad Ayyid’e de güç zamanlar yaşattı. Virüse tutulan Ayyid, bu süreçte sözcüğün bütün haliyle “tanınmaz” hale geldi. Tüm dünyada 11 milyondan fazla insana bulaşan koronavirüs, fiziken eforlu olsa da metabolizması eforsuz olan insanlara da güç zamanlar yaşatabiliyor. ABD’de gerek eforlu fiziği gerekse de ağırlık kaldırma müsabakalarındaki galibiyetleriyle “devrilmez “ olarak kabul edilen Ahmad Ayyad, Washington’da koronavirüse tutuldu, sonrasında ise adale kütlesinin çok büyük bir kısmını kaybetti.

100 kilo ağırlığa sahip 40 yaşındaki sporcu, ilk başta koronavirüse tutulduğunu fark etmeden spor yapmaya devam etti, sıhhati gitgide makûslaşınca da John Hopkins Sağlık Kurumu’ne kaldırıldı. Virüsten dolayı ciddi sıhhat problemleri yaşayan galibiyetli sporcu, sağlık kurumuna kazanç gelmez yoğun bakıma alındı ve toplamda 25 gün komada kaldı.

27 kilo kaybetti

25 gün komada kalması neticesinde çok ciddi kilo kaybı yaşayan Ayyid, 27 kilo kaybettiği gibi hekimlerin ifadesine göre vefatın da eşiğinden dönmüş. Koma sürecinin vücudundaki tam adaleleri erittiğini söyleyen sporcu, yaşadığı hadiseyle alakalı yaptığı söylemede, “25 gün komada kaldıktan sonra uyandığımda kollarıma ve bacaklarıma baktım. Tam adalelerimin kaybolduğunu gördüm. Sanki deliye döndüm, bacaklarım nereye kayboldu diye haykırmaya başladım” dedi.

Virüse tutulup çok şey kaybettiğini söyleyen Ayyid, kendisinin kurtulduğunu ancak değişik insanlar için çok fazla kaygılanmaya başladığını belirtti. Eforlukle soluk aldığını söyleyen tecrübeli sporcu, ciğerlerinin ve kalbinin çok fazla hasar gördüğünü, soluk almanın sanki bir eziyete döndüğüne söyledi. Komadan çıktıktan sonra yutkunmayı dahi unuttuğunu söyleyen Ayyid, bu süreçte konuşma dersleri aldığını da söyledi.

Koronavirüs hastalığının nasıl bir şey olduğunu kendisinin yaşayarak gördüğünü söyleyen Ayyid, bu noktada herkesin maske takmaya ve toplu yerlere gitmemeye dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Bizler de Ayyid’e ve koronavirüse tutulan tüm insanlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır