Koronavirüste psikoloji tavsiyeleri

Koronavirüste psikoloji tavsiyeleri

Tüm dünyada tesirli olan koronavirüs salgını ülkemizde de yaşanıyor. Koronavirüs salgını sırasında dağılmayı önlemek emeliyle, bir ekip temkinler alınıyor. Bu alınan ihtiyatların başında dağılma süratini yasaklamak için insanları yakın temastan uzak yakalamak geliyor. Öbür insanlarla aramıza mesafe koymak, uzak kalmak, sosyal bir varlık olarak bizleri, en çok da sosyalleşmenin ehemmiyet kazandığı ergenlik çağındaki gençleri etkiliyor.

Gençlerde yasaklanmışlık duygusu öne çıkıyor

Salgının başlarından itibaren mekteplerin kapatılması, online eğitime geçilmesi ve sonrasında caddeye çıkma yasağının duyuru edilmesi ile konutta kalma zorunluluğu çoğalan talebelerde yasaklanmışlık duygusunun yoğun yaşanmasına neden olabilir. Medya ve internetin yaşamımızın bırakılmaz bir parçası haline geldiği bu günlerde, özellikle gençlerin bu vasıtaları yoğun kullanımı, psikolojik sağlamlık üzerinde negatif tesirlere neden olabilir.

Psikolojik sağlamlık nedir?

Koronavirüs salgını; hepimizin yaşamında ehemmiyetli, bariz farklılıklara yol açtı. Korona salgınına geçim sağlamak için duygu gidişatımızda ortaya çıkan farklılıklar, mucizevi bir gidişat karşısında gösterdiğimiz klasik tepkiler olarak görülmektedir. Bu sürecin ortaya çıkardığı negatif psikolojik tesirlerle daha iyi başa çıkabilmek, kendimizi güvende sezebilmek ve sıhhatli geçim gösterebilmek için psikolojik sağlamlık ehemmiyet kazanıyor. Psikolojik sağlamlık; bir çocuğun stresle nasıl baş ettiği ve travmadan nasıl kurtulduğu ile ilgilenen genel bir kavramdır.

Psikolojik sağlamlığı çoğaldırmak için neler yapmalıyız?

Koronavirüs salgını hakkında edinilen bilgilerin bilimsel bilgilere dayalı ve emin kaynaklardan olmasına dikkat edin. Korunma yolları ve alınabilecek temkinler hakkında bilgi edinin ve bu mevzuda üzerinize düşenleri uygulayın. Gününüzü tasarlayın. Yatış ve kalkış saatlerinin kumpaslı olmasına itina gösterin. Yemek saati, ders saati, cümbüş saati, dinlenme saati gibi günlük rutininizi tanımlayın ve uymaya itina gösterin. Sağlam kafa sağlam bedende bulunur atasözünü bu günler için kılavuz kalitesinde. Sıhhatli beslenmek en çok bu zamanlarda psikolojik iyi oluş için lüzumludur. Kumpaslı öğünler tasarlayıp,bu öğünlerde sıhhatli gıdalar seçim edin. Fazla harcanan kafein, asitli meşrubatlar, şekerli ve katkılı gıdalar evham ve stresin çoğalmasına neden olur. Fiziksel etkinliğe zaman ayırın, evvelden yapmış olduğunuz etkinlik konutta yapmanıza uygunsa devam ettirmeye çalışın yoksa yapabileceğiniz aktiflikleri oluşturun. Yürüyüş bandında yürümek, pilates, jimnastik, aerobik, yoga veya internet üzerinden değişik etkinlikler yapın. Fiziksel etkinlik canlılığınızı gözetmeye ve faal olmaya takviyeci olur. Meditasyon için zaman ayırın. Soluk egzersizleri, rahatlama ve hafifleme teknikleri ile stres ve endişeyi eksiltin. Gün içinde durgun ve yalnız kalabileceğiniz zamanlar oluşturarak meditasyon uygulayın. Aile fertleriyle beraber zaman geçirin. Ailenizle birlikte yapabileceğiniz etkinlikler tasarlayın. Beraber film seyretmek, yemek hazırlamak ve yemek, kutu oyunları veya muhtelif oyunlar oynamak gibi. Dostlarınızla bağlantı halinde olun. Gün içinde dostlarınızla online irtibat kuracağınız zamanlar tanımlayın. Tanımladığınız zamanların dışına çıkmamaya itina gösterin. Tecrübelerinizi paylaşın. Bu süreçte yaşadıklarınızı yakınlarınızla konuşmaya itina gösterin. Neler sezdiğinizi, düşüncelerinizi paylaşabileceğiniz bireylerle bağlantı kurmaya itina gösterin. Günlük oluşturun. Yaşadıklarınızı yazabileceğiniz günlükler oluşturmanız duygu ve düşüncelerinizi aktarmak için de verimli olabilir. Bu süreçte yaptıklarınız, tecrübeleriniz sizin için daha sonra dönüp bakabileceğiniz ehemmiyetli bir kaynak olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır