Kullanıcıları Dark Web’de Satmışlar

Kullanıcıları Dark Web’de Satmışlar

İtalyanca eposta hizmeti sağlayıcısı Email.it, bir siber atak neticesinde, 600.000 kullanıcısının bilgilerinin dark web’de satışa çıktığını itiraf etti.

NN Hacking Group olarak tanınan hacker’lara göre atak, Ocak 2018’de asıllaştı ve saldırganlar, Email.it’in sunucularından çaldıkları duyarlı bilgiler karşılığında para arz ettiler. Çalınan bilgiler arasında kaydeden kullanıcıların düz metin halinde şifrelerin, güvenlik suallerinin, eposta içeriklerinin ve ek dosyalarının bulunduğu belirtiliyor.

Email.it atak hakkında yetkilileri bilgilendirdiğini, hacker’lara rastgele bir ödemede bulunmadığını iddia ediyor. Bununla beraber NN, şantaj teşebbüsünün galibiyetsiz olması üzerine bilgiyi dosya başına 0,5 ile 3 bitcoin arası bir maliyetle takribî 25.000 TL ve 150.000 TL satışa sundu. Saldırganlar, eposta hizmeti üzerinden sevk edilen SMS’lerin de düz metin kayıtlarına sahip olduğunu iddia ediyor.

Eposta işletmeyi güvenlik sızıntısını kabul etse de, sızan bilginin yalnızca fatura adresi gibi idaresel bilgileri kapsadığını, finansal bilgilerin bir başka sunucuda depolandığını söylüyor. Email.it, sunucularında lüzumlu onarımları yaptığını ve sızıntı mevzusunda mahallî saklılık kuruluşlarını bilgilendirdiğini de söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır