Mario’nun Kardeşi Luigi’nin, Super Mario 64’te Oynanabilir Bir Kişilik Olarak Tasarlandığı Ortaya Çıktı

Mario’nun Kardeşi Luigi’nin, Super Mario 64’te Oynanabilir Bir Kişilik Olarak Tasarlandığı Ortaya Çıktı

Japonya merkezli video oyunu ve elektronik firmayı Nintendo’nun başı şu günlerde sızıntılarla tasada. İşletmeye ait bir hayli ikonik oyunun kaynak kodunun sızdırılması, Japon şirketin senelerdir saklanan bazı gizemlerini de ortaya çıkardı. Bu gizemlerden birine göre işletme, takribî 25 sene evvel piyasaya sürülen Super Mario 64 oyununda Mario’nun kendisi kadar popüler olmayan kardeşi Luigi’yi de oynanabilir bir kişilik olarak ilave etmeyi tasarlıyordu.

Öğrenmeyenler için Super Mario 64, ilk olarak 1996 senesinde Nintendo 64 aygıtlar için piyasaya sürülmüştü. O senelerde oyunun geliştiricileri, yarıyılının çokça beğenilen şahsiyetlerinden biri olan Luigi’yi çok oyunculu modda oynanabilir bir kişilik olarak oyuna dahil etmeyi kastediyordu ancak bazı problemler suratından bu fikir iptal edildi.

Shigeru Miyamoto, neden olarak hafıza meselelerini göstermişti:

Super Mario 64

Mario, Donkey Kong, The Legend of Zelda, Star Fox ve Wave Race gibi bir hayli ikonik oyunun üretimcisi olan Shigeru Miyamoto, 1996 senesinde yaptığı bir söylemede Luigi’nin “hafıza meseleleri” sebebiyle oyuna dahil edilmediğini söylemişti. İlerleyen senelerde geliştirici takım, şahsiyeti bir mini oyuna dahil etmekten bahsetse de bu projeden de bırakılmıştı.

Bu projenin iptaline neden olaraksa “Çoğu kullanıcı muhtemelen N64’ünü ilk satın aldığında sadece bir reyin kumandasına sahip, bu sebeple yapmamaya karar verdik” ifadeleri kullanılmıştı.

Hayranlar, Luigi’yi yine oluşturdu:

Luigi

Tüm bunlara karşın oyunun hayranları, sızdırılan kaynak kodlarından sonra Luigi’yi kendi yorumuyla yine oluşturmayı muvaffak oldu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerin her biri, sanki Super Mario 64’ten alınmış gibi duruyor. Bu noktada hemen yukarıyadaki görselde ise Luigi’nin mümkün bitirilmiş halinin Super Mario 64’te nasıl görüneceğini görüyorsunuz.

Super Mario 64’te yer alması tasarlanan Luigi, Nintendo sızıntısının sadece ufak bir parçasını oluşturuyor. Aktarılan bilgilere göre yaşanan sızıntı kapsamında Super Mario 64’ün yanı gizeme Mario Kart 64, Star Fox 64 ve The Legend of Zelda: Ocarina of Time gibi öbür banal Nintendo oyunlarının da kaynak kodları ortaya çıktı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır