Millî Eğitim Bakanlığından Mekteplerde Koronavirüse Karşı Alınacak Temkinler İçin Kılavuz

Millî Eğitim Bakanlığından Mekteplerde Koronavirüse Karşı Alınacak Temkinler İçin Kılavuz

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitime uzun zamandır ara verilmişti. Verilen uzun aranın ardından mekteplerin tekerrür açılacak olması nedeniyle, buralarda alınacak olan ihtiyatlar da gündeme geldi. Ulusal Eğitim Bakanlığı Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Eğitim Müesseselerinde Hijyen Koşullarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu İhtiyata Hakimiyet Kılavuzu” imza atıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü İş Sıhhati ve Güvenliği Uzmanı Elif Kırbaş, Türk Standartları Enstitüsü Türk Standartları Enstitüsü ile Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırlanan bu rehberin yalnızca COVID-19‘a karşı değil, tüm salgın hastalıkların dağılmasını önlemek ismine hazırlandığını söyledi.

Önlemler bahçe kapısında başlayacak

sınıf

Elif Kırbaş, mevzubahisi temkinleri alan mekteplerin Millî Eğitim Bakanlığına, özel mekteplerin ise Türk Standartları Enstitüsüne müracaat eteceğini, yapılacak teftiş sonrasında ise şartları yerine getiren mekteplere “pak” dokümanının verileceğini ifade etti. Ayrıca ateşi yüksek olan talebelerin mektebe gelmeyeceğini, gidişatın mektep idaresine bildirileceğine söyledi.

Elif Kırbaş, COVID-19 bulguları gösteren talebelerin sıhhat kuruluşlarına sevk edileceğini, velilerin ise lüzumlu vaziyetler haricinde mekteplere giremeyeceklerini ifade etti. Kılavuza göre; talebe, veli ve müessese çalışanlarının mektep bahçelerine girmeden evvel ateşleri ölçülecek ve hijyen standında ellerini dezenfekte etmeleri sağlanacak.

okul bahçesi

Büyük ehemmiyet taşıyan sosyal mesafe kaideyi de sesli anons sistemiyle sık sık tekerrür edilecek. Ayrıca hijyen paspaslarında kunduralar dezenfekte edilecek. Özellikle minik yaştaki talebelere maske ve hijyen standı kullanımında zorunlu gidişatlarda hocalarından destek istemeleri mevzusunda ihtarlarda bulunulacak.

Mekteplerde yer alan çöp kolilerinin el dokunmadan kullanılabilmesi için kapaklı ve pedallı olmasına itina gösterilecek. Talebelerin sınıflardaki oturma kumpasları sosyal mesafe kaidesine göre tertip edilecek; talebeler arasında bir sura boşluk bulunacak. Ayrıca sınıflardaki askılıklar da sosyal mesafe kaidesine uygun hale getirilecek. Eş temkinler hocalar odasında da geçerli olacak, veli ya da talebe görüşmeleri oda dışında yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır