Kapat
Müzayede Nedir?
Karma Teknoloji 41 0

Müzayede Nedir?


Müzayede Nedir? Hangi Unsurları İçerir?


 

İstanbul Beyoğlu’nda faaliyet göstermekte olan Pera Mezat Müzayedecilik şirketi, Osmanlı dönemine ve çağdaş Türk sanatına ait olan tarihten günümüze iz bırakmış eserleri bünyesinde bulunduran büyük bir sanat galerisidir. Bünyesinde bulunan değerli sanat ve tarih kokan bu eserleri sanatseverler ile buluşturmak için müzayede şekli ile satışa sunmaktadır. Osmanlı dönemlerinden kalan çeşitli madalyalar, motifler, jetonlar, kâğıt ve madeni paralar gibi çeşitli objeler ile oluşturduğu koleksiyonunda, tarihi yansıtan eserleri görmek ve satın almak mümkündür. Ayrıca; koleksiyonuna kattığı sanatsal eserlere, diğer sanatseverlerin ellerinde bulunan eserleri gönüllü olarak vermesi ile birçok kişiye hitap etmektedir. Hatta bunun için ücretsiz ekspertiz hizmeti de vermektedir. İnternet üzerinden yapılan müzayede ile ilgili kişilere büyük olanaklar sağlamaktadır.

 

Müzayede Nasıl Yapılır?

 

Pera Mezat Müzayedecilik aracılığı ile belli tarihler arasında müzayede yapılmaktadır. Yapmış olduğu salon müzayedelerini, çeşitli derneklerde, organizasyonlarda gerçekleştirdiği gibi internet üzerinden de sanatseverlerin kolayca ulaşabilmesini sağlamaktadır. İnternet üzerinden sağlanan hizmete göre, eserlerin üzerinde bulunan etiketlerde, müzayedenin saati başlangıç ve bitiş tarihi belirtilir. Salon müzayedelerinde belirlenen eser açık arttırma usulü ile satışa sunulmaktadır. Eseri almak isteyen kişiler ellerinde bulunan bayrakları kaldırarak en son verebilecekleri fiyata göre pazarlık yaparlar. İnternet üzerinden de katılım sağlanılan bu yöntem ile satın almayı düşünen kişinin fiyatı arttırması ile peylerini en yüksek seviyeye getirir.

 

İnternet müzayedeleri, salon müzayedelerine göre hafta içi ve hafta sonunda akşam 22.00-23.30 saatleri arasında yapılmaktadır. Akşam saatlerinde internet üzerinden yapılan müzayedeler de şirket içerisinde destek verecek personel olmadığı için, ürün üzerinde yazan en son saat temel alınarak teklifler değerlendirilir. Bu nedenledir ki ürün üzerinde belirtilen saat geçmiş ise veya sistemden kaynaklanan bir hata yüzünden en son verilen teklif nedeni ile ürünle ilgili karşılaşılan sorun müşteriye ait olmaktadır. Eser üzerindeki saat geçtiği anda zaten sistemde otomatik olarak pey almayı durdurur.

 

Pera Mezat Müzayedecilik sayesinde, sanat seve koleksiyonerlerin oldukça ilgisini çekmektedir.Yapılan müzayedeler sayesinde birçok yardım kampanyaları düzenlenmekte ve durumu olan kişilerce desteklenmektedir. Bu sayede açık arttırma usulü ile gerçekleştirilen salon müzayedelerindeki gelir ihtiyaç sahibi kuruluşlara bağışlanabilmektedir. müzayede hakkında geniş bilgiler almak, sanatsal ve tarihi eserleri yakından görmek ve bilgi sahibi olmak için www.peramezat.com sitesini takip edebilirisiniz.

 

ahmet şahin {ahmet şahin}