NASA, Mars’ta fosil arayacak

NASA, Mars’ta fosil arayacak

Fosil dendiğinde hemen her zaman akla ilk olarak dinozor kafatasları ve iskeletleri gelir. NASA’nın Mars 2020 aracı ise, farklı bir yerde, Kızıl Gezegen Mars’ta fosil arayacak ama aranan fosiller, bizim aklımıza gelenler gibi olmayacak.

“Alt-et” restoranlara geliyor

Bu hafta başında Icarus dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, aracın planlanan iniş alanı Jezero Krateri’nin iç çeperinde ilgi çekici bazı oluşumlara dikkat çekiyor. Ajans, bu konsantre karbonat mineral çökeltilerini, 3,5 milyar yıl önce göl olan kraterin çevresinde oluşmuş bir banyo çemberine benzetiyor.

NASA’nın söylediğine göre Dünya üzerinde karbonatlar, deniz kabukları, mercanlar ve stromatolitler de dahil olmak üzere, fosil formda dayanabilen milyarlarca yapı bulunuyor. NASA, deniz kabukları bulmayı planlamıyor ancak araç stratomalit arayışına girecek.

Eğer şu anda yaşanılmaz olan gezegende geçmiş mikrop yaşamı izi bulunursa, bu durumun bilim insanlarını oldukça heyecanlandıracağı kesin. Aracın karbonat çöküntülerini incelemesi, Mars’ın sulu bir mekandan çorak bir gezegene nasıl dönüştüğü konusunda da bizlere fikir verebilir.

NASA, Mars 2020 aracını önümüzdeki yılın ortasında fırlatmayı planlıyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse araç, 2021 Şubat ayında kratere ulaşmış olacak.

Bilim insanları, karbonatların eski bir gölden mi oluştuklarını yoksa daha önceden mi var olduklarını henüz bilmiyor. Bu bilgi de aracın kratere ulaşması ile edinilecek.

Önceki HaberSamsung, Anlamlı Bir Ödülün Daha Sahibi Olmayı Başardı!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
2020 bilim Fosil Mars NASA

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır