Kapat
Karma Teknoloji 144 0

Nişan Töreni Gelenekleri Nelerdir?


Nişanlılık süreci evlenecek olan çiftin ve ailesinin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayan bir süreçtir. Bu süreçte kültürel gelenekler ön plana çıkar ve bu nedenle nişan töreni gelenekleri nelerdir bilmek gerekir. Gelinin ve damadın ülkenin hangi bölgesinden olduğu önemlidir zira yöresel gelenekler farklılıklar göstermektedir. Büyük şehirlerde bu farklılıkların ortadan kalktığı görülse de Anadolu halkı geleneklerini korumaktadır.


İsteme, Söz Ve Nişan

Aileler isteme gerçekleşip de söz kesildiği gün nişan hakkında da konuşmaya başlar. Nişan töreninin ne zaman yapılacağı konusunda bir fikir birliğine varılır. Nişan töreni kızın ailesi tarafından yapılır ve nasıl bir tören olacağı konusunda ailenin maddi gücü belirleyici olmaktadır. Nişan masraflarını kız tarafının nikah ve düğün masraflarını da erkek tarafının karşılaması söz konusudur. Nişan arifesinde aileler karşılıklı verecekleri nişan hediyeleri hazırlığına başlar. Nişan bohçasına kız tarafı damat için pijama, robdöşambr, havlu, bornoz, iç çamaşırı, çorap, gömlek, kravat, kemer, cüzdan, anahtarlık, terlik, kol düğmesi, traş seti, parfüm, mendil, saat ve nişanda giyilecek takım elbise ile ayakkabı koyar.

Nişan Sepeti

Gelin adayı için hazırlanan ve herkese gösterilen hediyeler kıza verilen değeri belirler ve kız bu hediyeleri nişan sepetim diyerek gururla göstermek ister. Nişan sepetine ya da bohçasına konulan hediyeler düğünden sonra kullanılacaktır bu nedenle alışverişe genellikle gelin ve damadın annesi birlikte çıkar. İstanbul’da her türlü nişan alışverişinin yapılabileceği çok uygun mekanlar bulunmaktadır. Tarihi Kürkçü Han’da nişan alışverişi yapılabilecek çeşitli dükkanlar bulunmaktadır ve birçok alternatif söz konusudur. Burada sadece söz ve nişan malzemeleri değil aynı zamanda kına gecesi ihtiyaçları da karşılanabilmektedir. Şark Han’da ziyaret edilmesi gereken noktalar arasındadır. Nişan elbisesi ve gelinlik almak için de Fatih öne çıkmaktadır. Buralardan hem nişan elbisesi seçimi yapılabilir hem de eksiksiz bir nişan bohçası hazırlanabilir. Bu mekanlardan kız tarafı çeyiz ihtiyacını da giderebilir. Çeyiz annelerin kız çocukları olduktan sonra büyük emeklerle hazırladığı ya da hazırlattığı eşyalardır. Çeyiz hazırlanırken umut, heyecan ve hayal gücü ön plana çıkar. Eski geleneklerde kız çocuğu doğar doğmaz bir çeyiz sandığı konulurdu ve içine ilk olarak kız donansın diye bir adet don bırakılırdı.

ahmet şahin {ahmet şahin}