“Normalleşme” için üç soru işareti

“Normalleşme” için üç soru işareti

Geçtiğimiz beş ay içerisinde COVID-19 salgını nedeniyle Dünya genelinde 4 milyondan fazla insan hasta oldu ve 290.000’den fazla şahıs yaşamını kaybetti. Pek çok ülke olası olduğunca fazla şahsı gözetmek ve hastalığın dağılmasını yavaşlatarak sıhhat hizmetlerinin meselesiz bir biçimde çalışmasını sağlamak için muhtelif karantina temkinleri aldı.

Haftalar süresince bu ihtiyatlar sürdürüldükten sonra, bu ülkelerin kimileri temkinleri hafifletme kararı aldı. Şimdi de Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO, hükumetlerin bu temkinlerin yavaş bir biçimde kaldırılıp kaldırılmamasına karar vermelerine dayanakçı olmak için, kendi kendilerine şu üç suali sormalarını istedi: “Öncelikle, salgın hakimiyet altında mı? İkincisi, sıhhat sistemi, belirli temkinlerin rahatlatılmasından sonra çoğalabilecek olan hadise rakamı ile başa çıkabilecek vaziyette mi? Üçüncüsü, kamu sıhhati takip sistemi hadiseleri ve temaslarının yanı gizeme olayların çoğalışını tanımlayarak idareme kabiliyetine sahip mi?”

Bu sualler, geçtiğimiz günlerde WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus tarafından yapılan medya söylemesinde soruldu.

WHO, tam bu suallerin yanıtı evet dahi olsa, vaziyetin süratli bir biçimde geri dönebileceğini de belirtiyor. Geçtiğimiz hafta sonu içerisinde hem Güney Kore hem de Almanya’da olaylarda çoğalış gözlemlendi. Bu iki ülke, karantina kararlarında rahatlamaya giden ülkeler arasında. Eş bir biçimde salgının ilk başladığı düşünülen yer olan Wuhan’da da takribî bir ay evvel ihtiyatlar hafifletildiğinde olayların çoğaldığı gözlemlenmişti.

Testlerin yaygın olarak yapılmadığı ülkeler başta olmak üzere, pek çok ülkede sıradanlaşma adımlarının erken atıldığı hakkında evhamlar bulunuyor. Hadise rakamlarında erken yaşanacak ikinci bir atlama, vefat rakamının çok daha fazla çoğalmasına neden olabilir.

Ancak WHO, ekonominin de hayatı etkilediğini belirtiyor: “Bu surattan hayatı ve uyumu gözetmek için karantina tedbirlerinin yavaş, muntazam bir biçimde kaldırılmaları gerekli. Böylece ekonomileri harekete geçirirken virüsü takip etmek ide olası olacaktır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır