ÖZEL BİR İLKOKUL SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

ÖZEL BİR İLKOKUL SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


  1. Web Sitelerini İnceleyin

Yerel okulları online araştırın. Herhangi bir karar vermenden aylar önce, okul web sitelerini görüntüleyin ve varsa ebeveynlerin yorumlarını okuyun. Okulun web sitesinin güncel olduğundan emin olun; bir web sitesi güncel değilse, büyük bir sorunun göstergesi olabilir. Aramanızı, çocoğunuz için uygun olacağını düşündüğünüz üç ila beş okulla daraltın. Bunun için Türkiye’de mükemmel bir hizmet veren https://www.bizimkolej.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitede ayrıca size okul alanları ve dersliklerini inceleyece fırsatı sunan okul fotoğrafları da bulunmaktadır.


  1. Okul Tarzını Seçin

Çocuğunuzun mizacına uyan bir okul bulun. Okulları ilk aradığınızda, birçok farklı seçenek ve farklı öğretim stilleri keşfedeceksiniz. Seçimlerinizi daraltırken çocuğunuzun öğrenme stilini de belirleyin.

Öğretmenleri işe alma da dahil olmak üzere belirleyici unsurlara sahip olan bir okul bulun. Seçiminizin isabetli olması için çocuğunuzun ihtiyaçlarını belirleyin. Sosyal aktiviteler, faaliyetler içeren programları inceleyin.

Çocuğunuzun öğrenme tarzının ne olduğundan emin değilseniz, online bir araştırma ile değerlendirme yapın ve çocuğunuzun en çok hoşlandığı etkinlikleri (okuma, sanat yapma, sosyalleşme vb.) tespit edin. Daha detaylı bilgi için https://www.bizimkolej.com/blog tıklayın.

 

  1. Lokasyon Seçimi

Okula gitme sürelerini karşılaştırın. Her gün, günde gidiş geliş iki kez ulaşım sağlamanız veya çocuğunuzun okula giderken bir otobüse binmesi gerekebileceğini unutmayın. Okul çok uzaksa ekstra servis masrafı çıkacaktır. Bir okula karar verirken konum en önemli faktörtür. Seçimlerinizin bir listesini yaparken göz önünde bulundurmanız gerekir.

Çocuğunuzun ders saati bittimiyle sizin mesai saatinizin bitimi birbirine uymuyorsa, okuldan alma vaktine kadar çocuğunuzun okulda kalması gerekecekse, beklerken geçireceği zamanda eğlenceli aktiviteler yapabileceği bir yere sahip olması için okul yönetimiyle görüşün.

  1. Okul hakkındaki yorumları bakın.

Okulun test puanlarını analiz edin. Yorumlar bir okulu tam olarak yansıtmasa da en azından okuldaki öğrencilerin eğitim düzeylerinin ne kadar iyi olduğunu ve sosyal aktiviteleri hakkında bilgi elde edinebilirsiniz. Karar vermenize yardımcı olması için hangi okulun hangi kategoride iyi olduğunun yorumlarını karşılaştırın.

Bir okul sizin için uygun görünüyor ancak çok düşük test puanlarına sahipse, kararınızı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

  1. Öğrenci Oranı

18 öğrenciye 1 öğretmen oranına sahip bir okul seçin. Bir ilkokulun ideal kayıt oranı 300’dür. Daha fazlası okulda yönetim zorluğuna sebep olabilir. Okulun web sitesi yok ise okulu arayın ve telefondan bilgi isteyin.

  1. Tavsiyelere Kulak Verin

Civarınızdaki diğer ebeveynlerle konuşun. Evinizin etrafında bir ebeveyn ağı oluşturmak, okul aramanızda çok yardımcı olacaktır. Diğer ebeveynler size gündemde olmayan, ancak ağızdan ağıza yayılan bilgiler verebilir. Bu kişiler sizi farklı okullardaki programlara da bağlayabilir, böylece bir karar verdikten sonra okul faaliyetlerine bizzat katılabilirsiniz.

Ayrıca, çevrenizdeki diğer ebeveynlerin yorumları için sosyal medyaya bakabilirsiniz.

  1. Okul Ziyareti Yapın

Okulları gezmek için randevu alın. Ebeveynlerin kararlarını vermeden önce okulları ziyaret etmeleri çok yaygındır, bu yüzden utanmayın. Okulu arayın ve bir sınıfı ziyaret etmek, araziyi gezmek ve diğer ebeveynlerle konuşmak için bir zaman planlayın. Bu, kararınızı vermeden önce önemli bir son adımdır. Bir devlet okulu turlara izin vermiyorsa, okul düşünmeye değmeyebilir.

Ayrıca çocuğunuzla belirlediğiniz okula bir ziyaret planlayabilirsiniz. Bu şekilde, çocuğunuzun okula tepkilerini değerlendirebilir ve iyi bir uyum olup olmayacağını belirleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır