Profesyonel zoom teklifleri

Profesyonel zoom teklifleri

P40 Pro’nun resimcilikte devrim yaratan kabiliyetleri, şartlar ne olursa olsun profesyonel nitelikte resimler tutmaya olanak tanıyor.

P40 Pro’da görülen iyileştirmelerin listesi hem uzun hem de etkileyici. Geliştirmeler, HUAWEI’nin yalnızca mobil resimciliğe değil, genel olarak resimciliğe verdiği ehemmiyetin göstergesi. Özellikle makinenin ebat ve ağırlığı aynı kategorideki değişik mobil makinelerle karşılaştırıldığında, nitelikli 50x zoom oluşturabilmek teknolojide yeni bir hududu tanımlıyor. Mobil makinelerde böyle bir çekim eforuna sahip olmak, birkaç sene evvel akla dahi gelemezdi. 50x zoom yapabilen profesyonel bir kamera, rahatlıkla 10 kilogram ağırlığa çıkabilirken, taşımak için büyük bir çantaya, satın almak içinse yüklü bir ölçüye gereksinim dinleniyordu.

Yeni bir kamera tasarlarken mühendislerin önündeki en büyük mani makinenin ebadı. P40 Pro’nun tasarım zaferi, P30 Pro’da gördüğümüze eş bir periskop tasarımı kullanılarak hakikatleştirmesinde uyuyor. Ancak şimdi, yalnızca daha iyi bir sensör ve hafif tasarım değil, aynı zamanda optik OIS ve AI stabilizasyonu AIS özellikleri ile de mucizevi galibiyet sunuyor. Resimcilikte odak uzaklığı ne kadar uzun olursa, o kadar stabilizasyon gerekiyor.

Profesyonel bir kamerada bu kadar uzun zoom yapmak, bir tripod veya monopod gibi bir cins fiziksel değişmezleme gerektirir, ancak mobil kullanıcılar için bu gibi aygıtlar uygun veya pratik olmaktan uzak.HUAWEI P40 Pro’da bileşenler modülün içinde fiziksel olarak çalışarak, kullanım sırasında nitelik kaybını asgariye indiriyorlar.

Kristian Dowling

Leica’nın marka elçisi olan Kristian Dowling, son 15 yıldır dünyanın en şöhretli cümbüş resimcilerinden biridir. Kadraj elastikliği ve ışık kavrayışı ile tanınan, resim manipülasyonu kullanmadan muhtelif güçlü gidişatlarda sansasyonel neticeler verebilen akılda bir resimcidir. Tecrübeyi ve resimcilik kavrayışı sayesinde Pekin Olimpiyatları, Cannes Film Şenliği, NY Moda Haftası, MTV Müzik / Film Mükâfatları ve Pop Star Katy Perry gibi dünyanın en büyük faallikleri ve adlarıyla çalışma fırsatı yakalamıştır.

Sıkıştırma Tesiri hakkında ne öğrenmek gerekir?

Zoom, uslu telefonlarını kullanarak resimciliği bilen bir hayli kullanıcı için yeni bir konsept olabilir.

Zoom’u ilk defa kullananlar için öğrenilmesi gereken iki şey var: Yakınlaştırma, lensin odak uzunluğunu meselesiz ve devamlı bir biçimde değiştirmesidir. Bu, lens personellerini lens içindeki gruplar halinde hareket ettirerek yapılır. “Yakınlaştırma” terimi, odak uzunluğunu çekilen öznenin daha yakınına getirmek anlamına kazanç ve orijinal odak konumundan daha ileri daha geniş gider. “X”, başlangıç odak uzunluğunun geliştirilmesini ifade eder. Misalin, lens 23 mm ve yakınlaştırılmış odak uzaklığı 46 mm ise, geliştirme başka bir deyişle zoom, 2x olur.

Bilinmesi gereken ikinci nokta, sıkıştırmanın nasıl çalıştığıdır. Basitçe, “yakınlaştırdıkça”, görüntü içindeki sıkıştırmanın tesiri çoğalır. Misalin, bir kent manzarasını uzaktan sürüklüyorsanız, ne kadar zoom yaparsanız görüntüye o kadar yanaşırsınız, ancak aynı zamanda tüm ön tasarı ve arka tasarı öğeleri toplanarak sıkıştırma oluşturur. “Yakınlaştırma” özelliği, surat ayrıntıları daha “düzleştirilmiş” ve “3D” göründüğü için portreler için de müthiştir.

Doğru odaklanmanın ehemmiyeti

“P40 Pro’nun bir hayli gelişmiş özelliği arasında zoom, resimcilik tecrübesini belki de en çok geliştiren yeniliklerin başında geliyor. Ortaya çıkan görüntüler büyük sensör ve Leica nesneller sayesinde belirgin ayrıntılı. Ancak teknik ayrıntılara takılırken bazen resimciliğin tecrübe tarafını göz arkasını edebiliyoruz. Yeni odak uzaklıklarına erişebilme marifeti, bize objeleri, bireyleri veya sahneleri daha evvel olmadığı kadar uzaktan ve belirgin ayrıntılı olarak uslu telefonumuz ile fotoğraflama olanağı sunuyor. Bu vaziyet oturduğumuz yerden uyuşuk bir biçimde resim sürükleyebileceğimiz anlamına gelmiyor. Bu daha çok, daha evvel yapamadıklarımızı yapma alternatifimiz olduğu için resimcilikteki yaratıcılığımızı geliştiriyor.”

“Belirtmem gereken bir şey, uzun lensler kullanarak odaklanmanın ne kadar güç olabileceğidir. Zati neredeyse ihtimalsiz olanı sürüklemek için bir periskop kamera oluşturmak yeterince karışık. Bu sebeple Huawei, periskop kameraya destekçi olmak için dünyada ilk kere tüm piksellerde çift BAĞIŞLAMA kullanan sistemi Full Pixel Octa PD’yi geliştirmiş. Bunun teknoloji yalnızca yakınlaştırma değil, aynı zamanda düşük ışıkta ve süratli hareket eden nesnelerin fotoğraflanmasında da bereketli. Genel olarak, zoomu kullanırken odaklanma süratlerinden çok etkilendim ve ördekler gibi hareketli nesnelerin yanı gizeme değişmez nesneler ile asgari odak titremesiyle süratli ve doğru bir biçimde çalışabildim” diyor Kristian Dowling.

Zoom’da ustalaşın

a 5x Optik

P40 Pro’nun optik zoom aralığı, maksimum f/3,4 diyafram sarihliği ile 125 mm eşdeğeri 35 mm format odak uzunluğuna erişen 5x’e erişiyor. Bu yakınlaştırma aralığı rastgele bir emel için kullanılabilir, ancak özellikle makro nesneler ve portre için kullanışlıdır.

Optik zoom kullanıldığında nitelik kaybı yaşanmaz.

b 10x Hibrit

Optik zoomu büyük sensörle birleştiren hibrit zoom, 240 mm’ye eşdeğer odak uzunluğuna erişiyor. Bu zoom kıymeti, büyük hayvanları, kent manzarası, manzara ve tabiat ögeleri için kullanışlıdır. Hibrit zoom uygulanırken hafif bir nitelik kaybı olur, ancak genel olarak görüntü muhteşem ve belirgindir.

c 50x Dijital

Bu, P30 Pro ve piyasadaki rakiplerine göre çok daha iyi netlikte görüntüler elde etmek için optik zoom ve büyük sensör kullanılır, görüntüyü de dijital olarak kırparak zoom aralığını daha da ileri götürür. Bu aralık, misalin kuşlar gibi minik hayvanları, uzak detaylardaki görüntüyü yakınlaştırmak için müthiştir. Dijital bir zoom çeşidi olarak, genel görüntü netliği sağlanabilir ve elde edilen görüntü rahatlıkla kullanılabilir gidişattadır. Optik ve AI değişmezleme, 50x geliştirmede dahi görüntünün statiklenmesini ve istenilen kadrajın oluşturulmasını çok basitleştiriyor.

Seçme serbestliği

Geçmişte, yalnızca istediğiniz çekimin çok uzak olması sebebiyle bir hayli özel anı tutmayı kaçırmış olabilirsiniz. Artık bu resimleri yalnızca zoom kullanarak sürüklemekle kalmaz, aynı zamanda çalışmalarınızda sıkıştırma oluşturmak için zoomun yüksek geliştirme katsayısını kullanabilirsiniz. Sıkıştırma tesiri özellikle portre ve seyahat resimciliği için bereketlidir, ancak aynı zamanda çok yakın çekimler, besin çekimi ve ender aile hatıralarını devamlı tutmak gibi bir hayli günlük hayat kullanımı da vardır. Resimcilikte neredeyse hudutsuz fırsatlar yaratan P40 Pro, profesyonel bir kameranın eforunu avucumuza getiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır