Robot “Hamam böceği” geliyor

Robot “Hamam böceği” geliyor

Tahlilciler, hamam haşeresinin hareket marifetlerinden esin alarak “haşere robot” planladı.

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Yrd. Doç. Dr. Onur Özcan, yaptığı söylemede, haşere robot teknolojileri üzerine araştırmalarına Amerika Birleşik Devletlerindeki Harvard Üniversitesinde başladıklarını ve buradaki bilim insanlarıyla “haşere robot” prototipi geliştirdiklerini belirtti. 

Harvard’da geliştirilen haşere robotun daha ileri versiyonunun tasarım ve mekanik çalışmalarına Bilkent Üniversitesi’nde başladıklarını bildiren Özcan, bu çalışmaları için TÜBİTAK’a dayanak müracaatı yapacaklarını söyledi. 

Haşere robotun, 23 katman karbon fiber ve polimer film malzemeden yapıldığını, bu katmanların lazerle işlendikten sonra üst üste ilave edilip ısı ve tazyik dayanağıyla bir araya getirildiğini belirten Özcan, şu bilgileri verdi:

“Robotu tasarlarken, hamam haşeresinin hareket marifetlerinden ve tabiatla geçimli fiziksel yapılarından esinlendik. Hamam haşereyi, 4 bacaklarıyla çok süratli hareket eder, hatta süratli koşarken 2 bacaklarının üstüne kalkar. Bilimsel literatürde bu ebatta çok fazla 4 bacaklı robot bulunmuyor. Genelde 6 bacaklırobot yapılıyor. Biz bu robotta, 4 bacakla da balansı sağlayarak yıkılmasını önledik. Haşere robot, şu anda öne, arkaya ve bir yengeç gibi yana yürüyebiliyor, geriye dönebiliyor.”
TIRMANMA MAHARETİNE SAHİP OLACAK

Özcan, Bilkent Üniversitesinde tasarım ve mekanik imal çalışması devam eden haşere robota tırmanma kabiliyeti verileceğini, bacaklarını daha yükseğe kaldırmasının sağlanacağını bildirdi.

Haşerenin ebatlarını daha da küçülteceklerini Özcan, “Robotun en ucuza üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu robotların yakında tamamen Türkiye’de üretilip ülkede kullanılmasını sağlamak istiyoruz” dedi. 
“ÇÖKMÜŞ BİNADA ARAMA KURTARMA YAPACAK”
Robotun bir haşere büyüklüğünde olması sayesinde, insanın erişemediği alanlara ulaşabileceğini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

” Robot bitirildiğinde, boru hattı gibi yerlerde sorgulama misyonu yapabilecek. Ufak aralıklardan geçebileceği için çökmüş bir binada arama kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek. Bir uçağın motorunun bakımının endoskopik makinelerle yapıldığını öğreniyoruz. Bu cins birrobot teknolojisi, uçak bakım ve onarımında kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır