Rulman nedir?

Rulman nedir?

 

Rulman, sabit gövdelere hareketli millerin yataklanması için kullanılır. Rulmanlar makine tasarımının olmazsa olmaz parçalarıdır ve çeşit ya da ölçü bakımından farklılaşır. Rulmanlardan en fazla verimi almak adına, hem çeşit hem ölçü olarak, makine için en doğru rulmanın seçilmesi gerekir. Fonksiyonu nedeniyle günlük hayatta rulmanların kullanım alanı oldukça yaygındır. Rulmanlar; araba, otobüs, metro, tren, motor, uçak, kamyon, çamaşır makinesi, rüzgar santralleri, asansör, pervane, fan, vantilatör, tambur veya paten gibi birçok alanda kullanılır. Dolayısıyla hayatın her alanında karşımıza çıkar.

Rulman Ne İşe Yarar ?

Birbirine göre ters yönlerde dönen parçaların dönerken sürtünmesini en aza indiren makine elemanlarına rulman denir. Rulman, ters yönde parçaların hareketi sırasında daha az güç harcanmasına ve dönme işleminin daha yüksek devirlere ulaşmasına olanak tanır. Rulmanlar; dairesel  eksen etrafında hareket ederek çalışan birçok makinede yer alır. Farklı ebattaki yataklar veya şaftlar için, değişen ölçülerde üretilen ve ana görevi gücü iletmek olan millerin, yataklanmasında kullanılır. Rulmanlar genel olarak dört ana parçadan oluşur. Bu parçalar dış bilezik/halka, iç bilezik/halka, çelik, pirinç ya da polyamid kafes ve yuvarlanma elemanları olarak sıralanabilir.

En İyi Rulman Markaları

Basit bir rulman bir iç halka ve bir dış halkanın iç içe geçirilmesi ile oluşturulur. Bu halkaların birbirinin içerisinde sürtünmesiz dönebilmesi için aralarına bir dizi makara serisi yerleştirilir. Rulmanın kaliteli ve uzun ömürlü olması için ara kısımda bulunan makaraların hepsinin aynı boyutta, pürüzsüz ve hizalı olması önemlidir. Bu nedenle rulmanlar son derece hassas makine elemanlarıdır ve üretimleri ileri teknoloji gerektirir. En iyi rulman markaları arasında yer alan THK Rulman, GRW, RBC, Timken, Nippon Bearing, Kuroda, Rollway, Unibal, Sargent, KRW ve Rexnord gibi bir çok yüksek teknolojili markanın ürünleri Akar Rulman çatısı altında bulunmaktadır.

En çok satılan markalardan birisi olan THK Rulman Türkiye ürün yelpazesinde, lineer hareket sistemleri, besleme vidası, çapraz makara halkası, aktüatör, kam takipçisi, makara takipçisi, lineer kovan, sürgü paketi, çapraz makara kızağı, lineer bilyeli sürgü, freze somunu ve çubuk ucu gibi birçok materyal yer alır. THK Rulman Türkiye distribütörü olan akarrulman.com.tr , farklı sektörlerdeki firmaların gereksinimlerini hızlı bir şekilde gidermeyi hedefler. Akar Rulman lineer sistem aksesuarları, hassas minyatür rulmanlar, hassas vidalı miller, ince kesit rulmanlar, mafsallar, özel üretim rulmanlar, savunma ve havacılık rulmanları, redüktör dişlisi veya masuralı rulmanlar gibi sayısız ürün grubu ile ihtiyaçlarınızı karşılar.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır