Samsung, Çin’deki Son Bilgisayar Fabrikasının Yapımını Durdurdu

Samsung, Çin’deki Son Bilgisayar Fabrikasının Yapımını Durdurdu

Son yarıyılda dünya çapında ciddi bir imaj meseleyi yaşayan Çin, son senelerde işletmelerin gösterdiği alakayı kaybetmeye başlıyor. Ülkede yükselen çalışan ücretleri, Amerika Birleşik Devletleri-Çin Ticaret Savaşları ve son olarak da Covid-19 pandemisi sebebiyle pek çok yatırımcı ülkeden çekiliyor.

Çin’i terk eden işletmelerden biri de Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung. İşletmeden yapılan söylemeye göre Samsung’un Çin’de faaliyet gösteren son bilgisayar fabrikasındaki imal faaliyetleri de Cumartesi günü itibariyle durdurulmuş vaziyette. 

Samsung adım adım taşınıyor

samsung

Samsung’un Suzhou fabrikasını kapatmasının ardından, AR-GE departmanı dışında kalan 1700 çalışanın yarısı işsiz kalmış oldu. Fabrikadaki imal de seneler içerisinde eksilirken, 2012 senesinde 4,3 milyar dolarlık ihracat yapan fabrika 2018’de sadece 1 milyar dolar getirmişti.

Mevzuyla alakalı söylemeler yapan bir Samsung lafçısı, kuruluşun kazancı ve ihracatı ya da çalışan vaziyeti hakkında yorum yapmaktan sakınırken, “Çin, Samsung için ehemmiyetli bir pazar olmaya devam edecek ve Çinli harcayıcılar için üstün mahsul ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.” söylemesini yaptılar.

Samsung, ülkedeki son uslu telefon fabrikasının faaliyetlerini de geçtiğimiz sene sonlandırmıştı. Bilgisayar fabrikasının da kapanmasının ardından Samsung’un ülkede kalan son iki kuruluşu Suzhou ve Xi’an yarı geçirgen imal fabrikaları oldu.

Samsung başka ülkelere yatırım yapabilir

samsung xian

Çin’de hakikatleştirdiği imal faaliyetlerine adım adım son veren Samsung, bu kararı muhtelif sebeplerle aldı. Çin uslu telefon pazarında hisseyi %1 seviyesine gerileyen işletme bu sebeple yatırımlarını Vietnam’a taşıdı. Ayrıca Hindistan’da da oldukça ehemmiyetli Samsung fabrikaları bulunuyor, bunlara en büyük uslu telefon fabrikası da dahil.

Samsung’un dünya çapında çok büyük arz gördüğü öğreniliyor. Haliyle şirket de bu arzı dengeleyebilecek talebi yaratmak için yeni bölgelere yatırım yapacaktır. Bu bölgelerin hangileri olacağı şimdilik belirli değil. Şirketin Endonezya, Kore, Hindistan, Brezilya, Vietnam gibi ülkelerde kuruluşları bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır