Sentinal-6A ses testleri başladı!

Sentinal-6A ses testleri başladı!

Dünya gözlem uydusu Sentinel-6A, ses ile test ediliyor. Airbus uzay mühendisleri, en son uyduyu Avrupa etraf ve güvenlik programı ‘Copernicus’ için Münih yakınlarında Ottobrunn’daki Industrieanlagen-Betriebsgesellschaft mbH IABG Uzay Test merkezinde özel bir odada ses ile test ediyor. Yankı hengame testi, uydunun roket fırlatma sırasında maruz kalacağı ses tesirini taklit eder.

100 m2’lik bir alanı kaplayan ve büyük hoparlörlerle donatılmış olan oda, testler sırasında ses geçirmez biçimde kapatılmıştır. Bu testler, uyduda çoğalan yoğunlukla yönlendirilen dört adet 60 saniyelik ses patlamasına içerir. Zirve noktasında Sentinel-6A, 140 desibel dB hengameye maruz kalacak. Şöyle ki, 50 dB etrafında hengame seviyeleri bizim için olağanken, 100 dB rahatsız etmeye başlar, 120 dB etrafında ise acı verici hale kazanç. Pnömatik delgiler veya motorlu testereler takribî 110 dB üretir. 10 dB’lik bir çoğalış, idrak edilen ses yüksekliğinin iki katına çıkmasına tekabül eder.

Copernicus Sentinel-6‘, önümüzdeki on senede ummanlarda topoğrafik ölçümler sağlayacak bir misyonudur. Sentinel-6, küresel ölçekte deniz yüzeyi yüksekliğini yüksek hassasiyetle anında gözlemlemeyi sağlayacak bir altimetrik radar ölçücü taşır. Bu ölçümler, abuhava farklılığının esas göstergesidir. Ayrıca bu oşinografi için de zorunludur. Her 10 günde bir Dünya’nın buzsuz ummanının %95’ini haritalayan Sentinel-6, denizlerin güvenliği için umman akıntıları, rüzgar sürati ve dalga yüksekliği hakkında hayati bilgiler verir.

İki adet Sentinel-6 uydusu, Avrupa Copernicus Programı için Airbus’ın endüstriyel uzmanlığı altında geliştirilmiştir. Avrupa Birliği’nin Copernicus uydu misyonlarından biri olan Sentinel-6,ESA, NASA, NOAA ve EUMETSAT arasındaki beynelmilel işbirliği sayesinde ortaya çıkmıştır.

Kasım 2020 itibariyle Sentinel-6A, 1992’de başlatılan ve umman yüzeylerinin uydu tabanlı ölçümlerini toplama misyonunu sürdüren iki Sentinel-6 uydusundan ilki olacak. Sentinel-6B’nin 2025’te dahil edilmesi tasarlanıyor. Sentinel-6, Airbus’ın endüstriyel uzmanlığı altında, GRACE’in yanı gizeme Jason tezsi topografik umman gözlem uyduları ve ESA’nın CryoSat-2 ve Sentinel-2 misyonlarından geliştirilerek üretilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır