Kapat
Karma Teknoloji 34 0

SGK Primi Nedir?


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vasıtasıyla sigorta hizmeti alan kişilerin, sigortalarının devam edebilmesi için SGK primlerini ödemeleri gerekir. Bir kişi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigorta hizmeti alıyor ise o kişi adına kuruma her ay prim ödemesi yapılmalıdır. Prim ödemeleri kişinin sigortasının devam etmesini ve emekliliği için gereken prim miktarının da dolmasını sağlar. Bu sebeple, prim ödemelerinde gecikmeler yaşanmaması da son derece önemlidir.


SGK Primi Nasıl Ödenir?

SGK’ya ödenecek olan sigorta primleri, kişi adına çalıştığı işveren tarafından ödenmelidir. Kişinin çalışmadığı durumlarda ise kendi kendine ödemesini yapması gerekir. SGK’da prim ödemelerinin daha kolay olabilmesi için SGK prim ödemeleri hakkında daha esnek davranmaktadır. Yapılan yeni çalışmalardan sonra bu prim ödemeleri internet üzerinden de yapılabilir hale getirilmiştir.

Yeni gelen düzen ile birlikte kişilerin prim ödemeleri için kurumlara gitmelerine gerek kalmamıştır.

İşveren SGK Ödemelerini Yapmazsa Ne Olur?

İşveren kişilerin SGK prim borcunu ödememesi tamamen işveren kişileri ilgilendirebilecek bir durumdur. Ödenmemiş olan primler için borç birikir ve işveren kişiden bu borç talep edilir. SGK, prim tutarı ve prim gün sayısını dikkate alarak düzenlemeler yapmaktadır.

Bu durumda en önemli olan nokta prim gün sayısının 30 gün üzerinden hesaplanmasıdır. Primler aylık olarak hizmet belgesi ile birlikte yapılmalıdır. Belge ile yapılan bildirimler emeklilik hesaplaması yapılacağı zaman ihtiyaç duyulan bildirimlerdir.

İşveren kişilerin SGK ödemelerinizi yapıp yapmadığını E-Devlet sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. SGK primlerinizin ödenmediğini görüyorsanız SGK’ya müracaat etmeniz gerekir. Ödemeleriniz yapılmadığı zaman işverenin prim ödemelerini yapıldığı varsayılır. Bu sebeple, çalışan kişi için bu bir sorun olmaktan çıkar.

SGK primi ödemelerini güvenilir bir şekilde yapabilmenize imkan sağlayan Kuveyt Türk’ün internet sitesi üzerinden de bu işlemler kolay bir şekilde gerçekleşebilmektedir. SGK ödemeleri hakkındabilgi almak ve ödeme yapabilmek için Kuveyt Türk’ün hazırladığı sayfaya göz atabilirsiniz.

ilker önal {ilker önal}