Siteler, sözlerini tutuyor mu?

Siteler, sözlerini tutuyor mu?

Saklılık prensipleri olan her web sitesi, bu prensiplere uymayabiliyor. Bunu ilk bakışta kavramanın basit bir yolu şu ana kadar yoktu. Ancak Kanada’daki Waterloo Üniversitesinden analistler, web sitelerinin kendi saklılık prensiplerine uyup uymadığını hakimiyet eden bir web tarayıcısı eklentisi oluşturdular.

Mitigator isimli yazılım tabanlı sistem, kendi saklılık prensiplerine uyan bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde sizi bunun hakkında bilgilendiriyor. Siteye eposta adresinizi girmeniz gerekiyorsa ve saklılık prensiplerinde bundan laf edilmiyorsa, Mitigator tarafından bir ihtar gösteriliyor. Bunun gibi ihtiyatlarla bilginizin nasıl kullanılacağı hakkında hakimiyet sahibi olmanız kastediliyor.

Apple, Google ve Facebook gibi şirketler, geçtiğimiz birkaç yılda saklılık prensiplerini kolaylaştırarak, daha anlaşılır bir hale getirdiler. Bunda Avrupa’da geçerli olan ve işletmelerin bilgi kullanımı hakkında “sarih ve transparan” olmalarını koşul koşan Genel Bilgi Koruma Yönetmeliği’nin GDPR de tesiri var, ancak saklılık prensipleri ve bunlara geçim mevzusunda hala yapılacak şeyler var. Mitigator, bu mevzuda ihlalleri bulmaya müteveccih iyi bir yol olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır