SpaceX Crew Dragon Kapsülünün ISS’ten Parçalama Anları Canlı Olarak Nasıl İzlenir?

SpaceX Crew Dragon Kapsülünün ISS’ten Parçalama Anları Canlı Olarak Nasıl İzlenir?

Amerika merkezli özel uzay taşımacılığı işletmeyi SpaceX’in tarihi Demo-2 fırlatma vazifeyi geçtiğimiz mayıs ayının sonlarında zaferle reelleştirilmişti. İki NASA astronotunun Falcon 9 roketiyle Beynelmilel Uzay İstasyonu’na ISS sevk edildiği sefer SpaceX için bir ilk olma kaliteyi taşırken, bu vazifeyle beraber aynı zamanda tarihte ilk defa özel bir firma uzaya astronot götürmüş oldu.

30 Mayıs tarihinde Falcon 9 roketi ve Crew Dragon uzay vasıtasıyla beraber uzaya fırlatılan NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley, uzaydaki kısa yolculuğun ardından 31 Mayıs tarihinde ISS’e ayak basmıştı. O tarihten bugüne istasyonda ve Crew Dragon üzerinde muhtelif çalışmalar yapmaya devam eden astronotlar, bu gece haysiyetiyle Dünya’ya geri dönmek için yola çıkacaklar.

Astronotların ISS’ten böleceği anlar canlı olarak yayınlanacak:

Astronotlar, uzayda geçen 2 ayın ardından Türkiye saati ile bu gece 02.34’te Crew Dragon’a binerek 24 saatlik yolculuğuna başlayacaklar. Bob Behnken ve Doug Hurley’nin geri kalan tayfaya veda edip ISS’ten böleceği anlar, NASA’nın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanacak. Bu anlara canlı olarak şahit olmak için hemen yukarıyadaki YouTube yayınını takip edebilirsiniz.

Crew Dragon kapsülünün dönüş yolculuğunda hangi adımlar izlenecek?

Uzay tarihi için bir ilk olma potansiyeli taşıyan bu vazifenin ikinci safhası olan geri dönüşte izlenecek bazı adımlar bulunuyor. Buna göre cumartesiyi pazara bağlayan gece 02.34’te kenetli olduğu ISS’ten parçalayacak olan Crew Dragon, ISS’ten yeteri kadar uzaklaştığında kendisini Florida’ya yakın bir biçimde düşmek üzere gereken konuma getirmek için asabi bir ateşleme yapacak.

Atmosfere giriş yapılmasıyla beraber Crew Dragon’ın ısı kalkanları devreye girecek ve vasıta, kendisini 6 dakika daha iticilerle atmosfere doğru ittikten sonra Dünya’ya düşüş başlayacak. Bu evrede ısı kalkanları takribî 2000 santigrat derece sıcaklığa maruz kalacak. Vasıta, ses süratinin 25 katı süratinde düşüş yapacak.

Her şey yolunda giderse kapsülün, Atlantik Ummanı veya Meksika Körfezi’ne yakın bir konuma iniş yapması tasarlanıyor. İnişin ardından tayfa, kapsülün içindeki hava gidişatına ve uzay taşıtının gidişatına göre 30 dakika ile 1 saat arası kurtarma takımının gelmesini bekleyecek. Takım geldikten sonra ön sıhhat hakimiyetleri yapılacak olan astronotlar, ardından bir helikopterle kıyıya götürülecek.

NASA ve SpaceX, 30 Mayıs’ta başlayan tarihi misyonunun ikinci evresinde uygulanacak adımlar kısaca böyleydi. Zaferle bitirilmesi gereken tüm bu adımları, ayrıntılarıyla beraber görmek için hemen yukarıyadaki içeriğimize göz atabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır